Masuk’ta insasina baslanacak 1.364 konutun yani sira, olusturulacak sosyal yasam alanlarinin altyapi ve çevre düzenlemesi ile bir cami ve çok amaçli salon insaatlari gerçeklestirilecek.

Yerel dokuyu, semt kültürünü yansitan tasarim

Canli bir kentsel yasam hedefiyle tasarlanan Sanliurfa Masuk projesinde sosyal altyapilara erisim kolayligi gözetilirken, bisiklet yollari, güvenli avlular ve diger sosyal alanlarda semt kültürünü yansitan bir tasarim yaklasimi benimsendi.

Projede, ana ticaret aksinin meydan ile bütünlesmesi saglanarak, sosyal donatilar bu alanda toplandi. Ana yol aksinin meydanla bulusmasi projede bütünlügü saglama amaçli düsünülerek meydana çok amaçli salon ve 150 kisilik cami konumlandirildi. Olusturulan bu meydan içerigi ticari ve sosyal donatilarla bir alt merkez olarak tasarlandi.

Proje alani, kuzey - güney cephelerindeki ana yollari birbirine baglayan ana ticaret aksi, bu ana aks ve meydan çevresinde olusturulan parsellerden olusuyor. Sosyal alanlar ise bisiklet yolu, fitness alani, çocuk oyun alanlari, spor sahalari, oturma alanlari, meydan ve gezinti yollarini içeriyor.

Yapi adalarinin iç avlu ve bahçelerinde ise, oturma alanlari, basketbol sahalari, kamelya ve banklar, açik otopark, engelli otoparklari, yürüyüs yollari, çocuk oyun alanlari bulunuyor

Konut bloklari ile cami ve ticaret merkezi cephelerinde ise yöresel mimariden esinlenilerek gelistirilen tasarim uygulamalarina yer veriliyor.