Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından, Şanlıurfa’nın Yeşildirek Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında inşa edilecek 537 konutun ihalesi yapıldı.

TOKİ’nin Şanlıurfa’nın Yeşildirek Mahallesi’nde dönüşüm kapsamında inşa edeceği 537 konutun ihalesi 29 Ağustos’ta gerçekleştirildi. İhale kapsamında ayrıca 44 dükkân ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

TOKİ ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında imzalanan protokolle Yeşildirek Mahallesi’nde başlayan kentsel dönüşüm çalışması ilk aşamada Karayolları Genel Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan taşınmazlar ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde bulunan toplam 4,7 hektar büyüklüğündeki taşınmazların TOKİ’ye devri gerçekleştirildi. Bu alanda 537 konut ve 44 dükkân inşa edilerek köhnemiş, çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alandan hak sahiplerinin tasfiyesi planlandı.

Projeyle “yerinde dönüşüm” esas alınarak hak sahipleri için; dükkânları, parkı, peyzajı, spor ve oyun alanlarıyla çağdaş standartlarda nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. 104’ü 2+1, 205’i 3+1, 228’i ise 4+1 planında inşa edilecek konutların cephe tasarımlarında modern mimari anlayış hâkim kılındı.