Ankara Saraçoğlu Mahallesi’nde Maliye Bakanlığı’nın desteğiyle Emlak Konut GYO tarafından bölgenin dokusuna sadık kalınarak yeni bir dönüşüm projesi hayata geçiriliyor.

Emlak Konut GYO’nun geliştireceği projeyle, Türkiye'nin ilk toplu konut projesi olma özelliğine sahip, milli mimarlık anlayışının önde gelen örneklerinden Saraçoğlu Mahallesi, geçmişine uygun olarak yeniden inşa edilecek. Geleneksel Türk evi temasının yansımalarının görüleceği dönüşüm projesinde, mahallenin tarihi dokusu ve özgün detayları geleceğe aktarılacak. Saraçoğlu Mahallesi özüne sadık kalınarak bölge ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde Ankaralılara sunulacak.

Projeye dair bilgilerin kamuoyuyla paylaşılması amacıyla düzenlenen basın toplantısına; Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum katıldı. 

TARİHİ DOKU KORUNUYOR

Basın toplantısında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, projeye dair detaylardan bahsetti. Saraçoğlu Mahallesi’nde, geçmişine uygun olarak geleneksel Türk evi temasının yansımalarının görüleceğini söyleyen Kurum, “Saraçoğlu Mahallesi’nin tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli yapılarını ve yarım asırı aşan ağaçlarını koruyarak özgün yaşantısını gelecek nesillere taşımanın heyecanını yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Konum itibarıyla Kızılay’ın kalbinde yer alan mahallenin Emlak Konut GYO projesiyle yeniden hayat bulacağını belirten Kurum, 120 metrekarelik bir alana sahip olan mahallede 453 lojman ve 250’ye yakın tescilli ağacın olduğu söyleyerek, “Bu ağaçları ve lojmanları aslında uygun olacak şekilde yenileceğiz” dedi. Kurum, 72 yıl önce Emlak Bank tarafında yapılan projeyi yürütmekten gurur duyduklarını ifade etti.

“DEĞİŞİM DOĞRU ALGILANMALI VE ZAMANINDA HAREKETE GEÇİLMELİ”

“Bugün itibarıyla Ankara’da yeni bir yaşam ortaya çıkıyor” diye konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Buradaki tüm binaların, ağaçların korunduğu bir projeyi sunuyoruz. Bu noktada Saraçoğlu Mahallesi'ni ayağa kaldırıyoruz” dedi. Dünyada hızlı bir değişim yaşandığını söyleyen ve günümüze damga vuran en önemli olgunun değişim olduğuna dikkat çeken Özhaseki, değişimin doğru algılanmasını ve zamanında harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

“3 KATTAN FAZLA YÜKSEKLİK YOK”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, tamamen Maliye Bakanlığı'na ait bir alanda inşa edilecek Saraçoğlu Projesi'nin Türkiye'de örnek teşkil edecek bir proje olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Saraçoğlu Mahallesi’nde tarihi yapılar heba edilecek mi endişesi vardı, ortaya çıkan proje tüm endişeleri ortadan kaldırdı. Yüzde 44,12'si sosyal donatı, yüzde 55,88’i turizm, konut ve ticaret alanı olarak ayrıldı. 3 kattan daha fazla yükseklik yok, ağaçlar korunuyor" açıklamasında bulundu. 

GECE GÜNDÜZ YAŞAYAN MAHALLE

Saraçoğlu Mahallesi’nin bütün özellikleriyle korunacağını, tek bir tuğlasının yerinden kalkmayacağını söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ankara Kızılay'daki Sakarya projesine rakip olacağını belirttiği Saraçoğlu projesiyle ilgili şunları söyledi: “Saraçoğlu'nun etrafındaki duvarları, güvenlik noktalarını kaldıracağız, gece gündüz yaşayan bir  Saraçoğlu Mahallesi kazandıracağız. Burası yemyeşil olacak, insanların uğrak noktası olacak. Gençlerin Sakarya'dan sonra ikinci buluşma noktası olacak. ‘Bir ağaç altında serinleyeyim' diyen yaşlılarımızın da uğrak yeri olacak."