TIKA, Bosna Hersek’te gerçeklestirdigi projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Bosna Hersek’te birçok alanda önemli projelere imza atan TIKA tarafindan Stari Grad ve Osmangazi Belediyeleri isbirliginde Saraybosna Basçarsi Meydani yenileme çalismalarina baslandi.

Bosna Hersek’te Bati ve Dogu medeniyetlerini ayni anda bünyesinde barindiran ve ülkenin baskenti olan Saraybosna, bu özelligi ile dünyada sayili sehirlerden birisi olma özelligini tasiyor. Saraybosna sehrinin adeta kalbini olusturan ve Balkanlarin en büyük Türk Çarsisi olma özelligini bünyesinde barindiran Basçarsi, sehrin kalbi olarak degerlendiriliyor. Tüm medeniyet izlerini bir yürüyüs mesafesinde görebilecegimiz Basçarsi ülkenin en önemli merkezi konumunda yer aliyor.

Tarihinde birçok kez tahribata ve yanginlara maruz kalan çarsinin tadilati ile ilgili 2014 yilinda çalismalara baslanmis, Stari Grad ve Osmangazi Belediyelerinin katkisi ile TIKA’nin koordinasyonunda 2015 yilinda Eylül ayinda çalismalara baslandi. Derin kanalizasyon, elektrik, Telekom, su gibi birçok sebekenin de yenilenmesini kapsayan çalismalar, meydandaki zeminin yenilenmesi ile son bulacak olup, çalismalarin yilsonuna kadar bitirilmesi planlaniyor.