TOKİ’nin İstanbul Silivri’de dar ve orta gelirli vatandaşlar için inşasına başladığı bin 356 konuta başvurular için bugün son gün. 

İstanbul’un Silivri ilçesinde üretimine başlanan yatay mimari anlayışla tasarlanan mahalle konseptindeki konutlara başvurular bugün sona erecek. "Konutlarımıza şu ana kadar 10 binin üzerinde başvuru yapıldı" diyen Turan, vatandaşların gösterdiği bu ilginin sektörün gelecek dönemde daha da büyüyeceğinin göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin dört bir yanında ürettikleri sosyal konutlarla vatandaşların kira öder gibi hatta daha düşük bedellerle konut sahibi olabildiğini vurgulayan Turan, konut talebinde bir azalma olmadığını, tam tersine Türkiye'nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaştıklarını kaydetti.

Proje kapsamında 198 bin TL’den başlayan konutlar için en düşük taksit fiyatı 700 TL olarak belirlendi. Dar ve orta gelirliler için satışa sunulan bin 356 konuta başvuruların kura çekilişi ise 11-12 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

198 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

“Amacımız, hiç konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaktır” diyen TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, özellikle dar gelirlilerin kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istediklerini kaydetti. Alt gelir grubu 934 konut ile orta gelir grubu 422 konutun vatandaşlara satılacağını aktaran Turan, en temel gereksinim olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkenin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kurup onlarca konut projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Proje kapsamında alt gelir grubundakilere dönük üretilen 934 konut 2+1 planında inşa edilirken, 198 bin TL’den başlayan konutlar 961 TL taksitle satışa sunuluyor. Orta gelir grubu için üretilen 422 konut ise 3+1 planında tasarlanıp 285 bin TL ve 1.958 TL taksitle satılıyor.

Projeden konut sahibi olmak isteyen alt gelirli vatandaşlar için başvuru bedelinin bin TL, orta gelirliler için ise 2 bin TL olduğunu belirten Turan, konut satışlarının 120, 180 ve 240 ay vade seçenekleriyle gerçekleştirileceğini aktardı. Turan, kura sonucunda konut sahibi olamayan vatandaşların başvuru bedellerinin 18 Temmuz’dan itibaren iade edileceğini belirtti. 

EMEKLİYE 240 AY VADE

Emeklileri konut sahibi yapmaya devam ettiklerini söyleyen Turan, Silivri konut projesinde alt gelir grubuna yönelik satışa sunulan 934 konutun 234’ünü emekli vatandaşlara ayırdıklarını söyleyerek, “Emekli büyüklerimiz satışa sunulan konutlara 25 bin TL peşinat bedeliyle 180 ay vade veya 30 bin peşinat ile 240 ay vade seçenekleriyle başvuruda bulunabilecekler” dedi.

Engelliler, şehit aileleri ve malullere de özel kontenjan ayrıldığını belirten Turan, alt gelir grubunda satışa sunulan 47 konut ile orta gelir grubunda yer alan 22 konutu engelli vatandaşlara ayırdıklarını söyleyerek ayrıca, şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine kuraya girmeden konut alma hakkının tanındığını da aktardı.

Başvuruda bulunacak kişilerin;

*T.C. vatandaşı olması

*2+1 konut için 25, 3+1 konut için 18 yaşını doldurmuş olması

*Kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir konut olmaması

*Daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması

*İstanbul il sınırı içinde en geç 30.06.2016 tarihinden itibaren kesintisiz ikamet ediyor veya İstanbul nüfusuna kayıtlı olması

*Alt gelir grubunda başvuruda bulunacakların hanehalkı gelirinin en fazla 4 bin 800 TL olması

şekline sıralanan başvuru koşullarını sağlaması gerekiyor.

Başvuru şartlarını sağlayan kişiler, başvurularını 18 Haziran-29 Haziran 2018 tarihleri arasında Türkiye Halk Bankası’nın İstanbul'daki bütün şubelerine yapabilecek. Ayrıca  www.toki.gov.tr adresi ile Halk Bankası’nın İstanbul’daki tüm şubelerinden başvuru koşullarını ayrıntılı olarak temin edilebilecek.