Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Ankara’nın Sincan ilçesi Saraycık Mahallesi’nde “Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında inşaatları tamamlanma aşamasındaki projeden 3 bin 142 hak sahibinin konutları kurayla belirlendi.

Ankara Sincan’daki Saraycık Mahallesi’nde 91 ila 182 metrekare büyüklüğündeki 704 konutun kurası 10 Eylül’de, 120 metrekare büyüklüğünde bin 414 adet konutun kurası 11 Eylül’de ve 143 metrekare büyüklüğünde bin 24 konutun kurası ise 12 Eylül’de noter huzurunda gerçekleştirildi. Kura töreninde konutları belirlenen vatandaşlar büyük mutluluk yaşadı.

Törene Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulut, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, TOKİ Kentsel Yenileme Dairesi Başkanı Gürol Konyalıoğlu ve sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar katıldı.

TOKİ ile Sincan Belediyesi iş birliği ile 10.10.2014 tarihinde yapılan protokol ile yaklaşık 500 hektarlık alanda kentsel dönüşüm projesi planlandı. Hak sahiplerinin büyük çoğunluğuyla anlaşma sağlandı. Anlaşmalar sonucu üç ana bölgede çeşitli büyüklüklerde toplam 5 bin 701 konutun inşaatları hızla devam ediyor. Ayrıca bölgede 80 iş yeri, iki adet 32 derslikli okul, dokuz adet cami bulunuyor. Modern ve geleneksel mimarinin sentezlendiği projeyle Sincan’a nitelikli sosyal çevre imkânı sunan yeni bir yaşam ve cazibe merkezi kazandırılıyor.