TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Suriye sınırında yapımı devam eden güvenlik duvarının bitmek üzere olduğunu, İran sınırındaki duvarın ise bahar aylarında tamamlanacağını söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör mağduru vatandaşlar için yapılan konutların büyük ölçüde bittiğini söyleyen TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Suriye sınırında yapılan güvenlik duvarı ve yolunun neredeyse bitmek üzere olduğunu, son 50 kilometrelik bir sınırda çalışmaların devam ettiğini belirtti. Güvenlik gerekçeleriyle çalışmaların yavaş ilerlediğini ifade eden Turan, “Suriye sınırındaki güvenlik duvarı ve yolu askeri birliklerimize teslim edildi” açıklamasında bulundu.

İRAN SINIRINDAKİ DUVARIN YÜZDE 50’Sİ TAMAMLANDI

İran sınırına yapılan, Ağrı ve Iğdır’ı da içeren 144 kilometrelik güvenlik duvarının ve yolun yüzde 50’sinin tamamlandığını, diğer yarısının ise baharda tamamlanacağı bilgisini veren Turan, inşaatın mevsim koşullarına bağlı olarak yavaş ilerlediğini ifade etti. Sınır güvenlik duvarlarının yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör mağduru vatandaşlara dönük yapılan konutların bitmek üzere olduğunu belirten Turan, şöyle devam etti:       

“SİLOPİ VE DİYARBAKIR’DA TESLİMLER BAŞLADI”

“Şırnak, Yüksekova, Mardin ve Diyarbakır’daki 25 bin konut, terörden etkilenen ailelere verilecek. Bu 25 bin konut sayısı çok önemli. Konutları, bir buçuk yıl içinde hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. Biz bu yaptığımız konutları Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teslim ediyoruz, onlar da tespit ettikleri hak sahiplerine veriyor. Şu anda Silopi ve Diyarbakır’da teslimler başladı.”

YÖRESEL VE YATAY MİMARİ

Konforlu ve vasıflı konutlar inşa ettiklerini ve çok iyi geri dönüşler aldıklarını belirten Turan, az katlı, asansörlü, geniş balkonlu evlerden vatandaşların çok memnun olduğunu söyledi. Turan, Diyarbakır, Şırnak, Cizre ve Nusaybin’de yatay mimari yaklaşımla ve yöresel mimari unsurları göz önünde bulundurarak konut ürettiklerini ifade ederek, “4,5 ve 6 katlı konutlar, modern hayatın gereksinimlerini karşılayacak şekilde inşa edildi” dedi.

Sadece Nusaybin’de 5 bin konutun inşaatının devam ettiğini belirten TOKİ Başkanı Turan, bu sene içerisinde tamamının teslim edileceğini söyledi.