Süleymaniye’deki ahşap cumbalı evler, “Süleymaniye Yenileme Projesi” ile ihya ediliyor. Proje kapsamında 707 evin yenilenmesi hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden KİPTAŞ ile Fatih Belediyesi iş birliğiyle İstanbul’un tarihi semtlerinden Süleymaniye’deki ahşap cumbalı evler yenileniyor. İlk etapta 39 ada ve 733 parselde toplam 707 evin kurtarılacağı Süleymaniye Yenileme Projesi’nin bu yıl içinde başlaması öngörülüyor. Proje kapsamında, 102.185 metrekarelik alanda tarihi olmayan binaların tamamı yıkılıp tescilli binalara uygun hale getirilmesi de amaçlanıyor.

“PROJE, BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜMÜ VE YENİLEMEYİ KAPSIYOR”

Süleymaniye’nin ahşap cumbalı evlerinin yeniden ihya edileceğini söyleyen Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, geçmişte tarihi Süleymaniye evlerinin çok iyi korunmadığını, bir kısmının yakılıp yıkıldığını aktardı. Projenin, 39 ada, 733 parsel ve 102 bin metrekarelik alandaki 707 binayı ilgilendiren büyük bir dönüşüm ve yenilemeyi kapsadığını belirten Demir, şöyle konuştu: “Projeyle ilgili önemli aşamalar kaydedildi. 39 adanın ilk 6’sının projeleri Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Süleymaniye'nin bütün alanlarındaki mevcut binaların rölöveleri zaten çıkartıldı ve planları hazırlandı. Önceki dönemde yok olan bütün binaların geçmişine ait belge, bilgi ve görüntüler ise toplanıyor. Belgelerden hareketle geçmişte yok edilen evlerin yeniden ihyasıyla ilgili çalışmalar da yapılacak."

“HAYALİNİ KURDUĞUMUZ İSTANBUL’A SÜLEYMANİYE’DE KAVUŞACAĞIZ”

Proje alanında 327’si tescilli, 380’i ise tarihi olmayan bina bulunduğunu belirten Demir, diğer binaların, tescilli binalar örnek alınarak, mimari tarzları ve yükseklikleri bu tescilli binalara uygun şekilde yeniden yapılacağını söyledi. Demir, “Hayalini kurduğumuz İstanbul'a, ahşap, cumbalı ve en fazla üç katlı evlerin olduğu Süleymaniye'de kavuşacağız” şeklinde konuştu.

Kiptaş tarafından satın alınan yüksek binaların yıkılıp yoğunluğun azaltılacağını ifade eden Demir, kentsel dönüşüm ve yenileme çalışmalarının da gerçekleştirileceğini söyledi. Üç alana ayrılan Süleymaniye’nin bütünüyle ilgili çalışma yapıldığını belirten Demir, “Üçüncü alan olan Süleymaniye ile Haliç arasındaki kısımla ilgili şuan fikir aşamasındayız” dedi.

PROJE MERKEZİ SÜLEYMANİYE CAMİ VE KÜLLİYESİ

Yenileme projesinin Süleymaniye Cami’si ve Külliyesi temel alınarak yapılacağı bilgisini veren Demir, “Süleymaniye Camisi'nin Darüşşifa denilen bölümlerinin arka kısımlarında kalan yerler tamamıyla elden geçirilecek. Süleymaniye'nin komple çevresiyle ilgili çalışmalarımız var. Darüşşifanın arkasındaki yerde daha önce binalar vardı, tarihi eserler muhafaza edilerek diğerleri yıkıldı" ifadelerini kullandı.

Mustafa Demir, Süleymaniye Yenileme Projesi’yle Süleymaniye’nin İstanbul eşrafının yaşayabileceği ve sosyal ekonomik durumları ne kadar yükselirse yükselsin vazgeçilemeyecek bir yer olması beklentisiyle çalışmalarını yürüteceklerini söyledi.