TOKİ’nin Suriye sınırında inşa ettiği 564 kilometrelik güvenlik duvarı tamamlandı. İran sınırındaki 144 kilometrelik sınır duvarı ise bitme aşamasında.

TOKİ’nin Suriye ve İran’da inşa ettiği ve dünyanın 3’üncü en uzun güvenlik hattı olan sınır duvarında önemli bir aşamaya gelindi. Teröre ve yasa dışı geçişlere karşı örülen duvarın Suriye sınırındaki         564 kilometrelik beton duvar kısmı tamamlanırken, İran sınırındaki 144 kilometrelik güvenlik hattı bitme aşamasına geldi.

Hakkâri Yüksekova’da Esendere Gümrük Kapısı’yla Dolaylıtepe arasında 43 kilometrelik hat üzerine duvar inşa edileceği bilgisini veren Turan, hat için ihalenin en kısa sürede yapılacağını söyledi.

300 BİN BLOK YERLEŞTİRİLDİ

Suriye sınırında Asi Nehri’nin bulunduğu hat dışında kalan 711 kilometrelik sınır hattının, 3 metre yüksekliğinde, 2 metre genişliğinde 7 tonluk seyyar bloklarla kapatıldığı bilgisini veren TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, güvenlik duvarının 200 kilometresinin valilikler, geri kalan kısmının ise TOKİ tarafından yapıldığını söyledi. Turan, ayrıca 1 yılda 300 bin tane taşınabilir blokun inşa edildiğini aktardı.

Sınır duvarının yanı sıra güvenlik güçlerinin devriye gezebilmesi için hat boyunca uzanan yol da inşa edildi. Böylece 30-40 kilometrelik bir devriye hattının 15 dakikada kontrol edilebilmesi mümkün olacak. Ayrıca, sınır duvarının üzerine jiletli tel çekilerek güvenliğin daha da artırılması sağlandı. Daha önce mayınlı araziler olan bu bölgelerde bir yandan da mayın temizleme çalışmaları devam ediyor.

22 KULEKOL ÜRETİLDİ

Suriye ve İran sınırını kapsayan güvenlik hattı boyunca sınır duvarı ve devriye yolunun yanı sıra Gaziantep-Kilis sınır hattında kulekollar da inşa edildi. 15 metre yüksekliğinde 22 kulekol inşa edildi. Havan ve roket saldırılarına karşı dayanıklı malzemeyle inşa edilen kulekolların Duvar kalınlığı 30 santimetre iken, döşemeleri yapısal çelik sistemle tasarlandı.

5 kattan oluşan kulekollar, askeri ihtiyaçları karşılayacak tüm üniteleri barındırıyor. Zemin katta duş ve silahlık bulunuyor. Sistem odası olarak tasarlanan birinci katta ise atış mazgalları ve kurşungeçirmez cam var. İkinci katta fırın, üçüncü katta ise gözetleme yer alıyor.

59 GÜVENLİKLİ SINIR KAPISI

Güvenlik hattı projesi kapsamında sınıra ayrıca, yüksek güvenlikli 59 sınır kapısı da yapıldı. Kurşungeçirmez kapılar 5 metre genişliğinde, 3,20 metre uzunluğunda. Sınır kapılarının 44 ‘ü Suriye’de, 15 ‘i ise İran sınırına inşa edilirken, proje kapsamındaki tüm çalışmalarda yerli kaynaklarlar kullanıldı.

İRAN SINIRA YENİ DUVAR

Hakkâri Yüksekova’da Esendere Gümrük Kapısı’yla Dolaylı Tepe arasında 43 kilometrelik hat üzerine duvar inşa edileceği bilgisini veren Turan, güvenlik hattı için  ihalenin en kısa sürede yapılacağını söyledi. "İran sınırımızın en önemli bölgesi olan ve yasa dışı geçişlerin yaşandığı bu hat üzerinde inşa edeceğimiz güvenlik duvarıyla teröristlerin ülkemize sızması ve kaçakçılık konusunda çok önemli bir tedbir alınmış olacaktır" diyen Turan, şöyle devam ett: “Buradaki sınır duvarlarımız da sona erdiğinde Suriye ve İran sınırımız daha güvenli hâle gelecektir."