İstanbul’un simge yapılarından biri olan Eminönü’ndeki Yeni Cami’de restorasyon çalışmalarının yüzde 50’si tamamlandı.

İstanbul Vakıflar 1’inci Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen Yeni Cami’deki yenileme çalışmalarının yarısı tamamlandı. 2015 yılının Mart ayında başlayan restorasyon çalışmaları uzman bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Tarihi camide; kalem işçiliğinden, minareye, kubbeden çini işçiliğine kadar birçok alanda titiz bir çalışma yürütülüyor.

“YENİ CAMİ, HATIRALARDA ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR”

İstanbul Vakıflar 1'inci Bölge Müdürü Mürsel Sarı, devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek şu bilgileri verdi: “Yeni Cami, İstanbul’a gelen herkesin uğramak istediği, İstanbul’un silüetini oluşturan camilerden biri. Hatıralarda önemli bir yere tutan bu tarihi cami, denize çok yakın bir konumda bulunduğu için nemden çok fazla etkileniyor. Bunun yanında egzoz gibi pek çok dış etkene de maruz kalıyor. Hem caminin dış yüzeyindeki kirlenmeleri hem de zamanın vermiş olduğu hasarları ve yıpranmaları onarmak adına böyle bir proje başlattık.”

“İMALAT, BAKIM VE İNCE İŞÇİLİK”

İbadete kapanmadan yenileme çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade eden Sarı, caminin restorasyonu kapsamında gerçekleştirilen çalışmaları anlattı. Öncelikle ana kubbe ve revaklı kubbenin kurşunlarının tamamlandığını ve caminin içerisinde sıva raspalarının yapıldığını söyleyen Sarı, çalışmalarla ilgili şunları aktardı: “Burada zengin çini örnekleri var. Yeni duruma göre projelendirilen çinilerin kuru süreçleri devam ediyor. Alçı içlik ve dışlıkların imalatı yapılırken, ahşap, kepenk ve kanatların bakımları da yapılıyor.” Mürsel Sarı, tarihi camide sedef kakma gibi çok değerli parçaların olduğunu ve bunların ustalar tarafından en ince ayrıntısıyla elden geçirildiğini söyledi.

1597’de inşaatına başlanan, 1663 yılından beri ibadete açık olan Eminönü Yeni Cami, 353 yıllık tarihindeki en kapsamlı restorasyonundan geçiyor. Cami yenileme çalışmaların Haziran ayına kadar bitirilmesi hedefleniyor.