Restorasyon çalismalariyla ilgili yetkililerden bilgi alan Bakan Ömer Çelik, tarihi yapinin Türkiye’nin en büyük müzelerinden birine dönüsecegini belirtti.

“Batida gördügümüz özledigimiz gibi yüksek tavanlari, genis koridorlari, genis sergi salonlari, ayni zamanda genis bahçeleri olan bir müze olacak” diyen Bakan Çelik, “Benim kafamdaki müze, idealimdeki müze hafta sonu, hafta içi çocuklarin gençlerin gelip gezdikleri eglendikleri 24 saat yasayan faaliyetlerin oldugu sehrin atar damarlarinin attigi bir müze” dedi.

Bakan Çelik, konusmasini söyle sürdürdü: “Genelde müzelere bakinca sadece geçmisi ifade eden, los isiklari olan, çalismayan binalarin içinde, karanlik binalarin içindeki küçük mekanlar akla geliyor. Burayi öylesine düsündük ki, zaten tarihi de buna müsait, binalarin içerisinde 24 saat yasansin civil civil bir yer olsun. Bütün Adana'nin etrafindaki tarihi eserler bugünle ve gelecekle bulussun burasi sadece uzmanlarin degil normal zamanda ailelerin, çocuklarin, gençlerin bütün Adanalilarin, coskuyla, heyecanla, neseyle geldikleri yer olsun. Ayrica Adana'nin önemli faaliyetlerinin, bazi resepsiyonlarin, mezuniyet törenlerinin, kimi bulusmalarin yapilabildigi mekan haline gelsin istiyordum.

Dogrusunu söylemek gerekirse bu haliyle, simdiye kadar anlatilan kismiyla da içim açiliyor burayi görünce bir an evvel bitmesi için de heyecanlaniyorum. Tam idealimdeki gibi yasayan bir müze haline gelecek. Sehrin hayatiyla iç içe sehirle organik bir biçimde bulusmus binalarin orijinal hali korunmus, duvarlarin orijinal hali korunmus. Burasi geçmiste yasanmis seslerin, anilarin, bütün heyecanlarin korundugu, onun Adana'nin tarihiyle birlestigi onun da gençlerle çocuklarla onlarin gündelik hayatiyla birlestigi bir mekan haline gelecek insallah.

Üzerine çok titizleniyorum buranin Bakanlikta da hafta bir kere soruyorum ne asamada diye simdi de bizzat görmek istedim. Dogrusunu söylemek gerekirse insallah bir an evvel biter ve Adanamiza kazandirmis oluruz. Burasi hem Adana’ya vurdugumuz bir mühür olacak hem de Türkiye çapinda mücevher gibi parmakla gösterilen bir yer olacak. Burada emegi geçen herkesi kutluyorum. Burasi hepimizin sahip çikmasi gereken bütün Adanalilarin sahip çikmasi gereken bir yer. Insallah Adanamiz için gelecege bir eser birakmis olacagiz bununla birlikte.

Türkiye için de çok önemli seyler yaptik Sanliurfa’da yaptigimiz bir müze var, Hatay’da bir müze yaptik, daha önce yapilmis eserler var, Gaziantep’te yapilmis eserler var. Bura da insallah onlarin standardinda, o gurur duydugumuz eserlerin standardini da ileriye tasiyan bir sey olacak. Simdiden Adanalilarin hayatina damga vuracak bir yer olarak düsünüyorum. Dogrusu beni de çok heyecanlandiriyor. Insallah en kisa zamanda bu mekanin açilisini hep beraber yapariz.”