Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan 8 ay önce ihale edilen restorasyon isi sonunda Ulucami eski manevi havasina kavusacak. Ihaleyi üstlenen insaat firmasi tarafindan çalismalari yürütülen restorasyonda öncelikle camiye sonradan eklenen bölümler yikilip kaldirildi.

Çalismalar kapsaminda daha sonra dis cepheye iskele kurularak, tugla aralarindaki derzler matkaplarla sökülerek temizlendi. Yeniden yapilan derzle dis cephedeki tugla aralarinin komple kapatilmasi çalismasi devam ediyor.

Içeride ise defalarca boyanan beton ve tas duvarlar kazinarak eski görüntüsüne yani orijinal haline getirilmeye çalisiliyor. Boyalar tarafindan üstü kapanan dini yazilar tekrar ortaya çikartilirken ahsaplardaki yazi ve islemelerin de eski haline getirilme çalismalari hizla sürüyor.

Aslina uygun hale getirilerek komple onarimdan geçecek Sungurlu Ulucaminin bahçesinden çatisina, tuvaletlerinden sadirvanina kadar elden geçirilecek. Aralik ayinda restorasyon islerinin tamamlanacagi caminin onarimi için 925 bin lira ödenek ayrildi. Restorasyon çalismalarinin tamamlanmasi ile tarihi Ulucami eski manevi havasina kavusacak.

CAMININ ÖZELLIKLERI

1762 yilinda Mehmet Sungur Bey tarafindan yaptirilan Ulucami, genis bir avlu ortasina insa edilmis. Caminin duvar örgüsünde kaba yontma tas kullanilmis. Ibadet mekanini ortadaki yüksek kasnak üzerine oturmus bir ana kubbe ile onun yanindaki üç küçük kubbe örtmektedir. Caminin önünde son cemaat yeri bulunmaktadir. Yanindaki kare tas kaideli, tek serefeli minaresi yuvarlak gövdeli ve tugladandir. Cami Vakiflar Genel Müdürlügü tarafindan 1984 ve 1994 yillarinda onarilmis. Zamanla yipranan caminin içinde çatlaklar olusurken disinda da taslarda dökülmeler baslamisti.