TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Güneydoğu Anadolu’da terör saldırıları nedeniyle evleri hasar gören vatandaşların yıl sonuna kadar tamamlanacak yeni konutlarına kavuşacağını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terörden tahrip olan, yıkılan binaların yerine planlanan 25 bin konutun bu yıl tamamlanacağını belirten TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, konutların büyük oranda hak sahiplerine teslim edileceğini açıkladı.

TOKİ, GÜNEYDOĞU’DA MODERN ŞEHİRLER KURUYOR

Mardin, Şırnak, Hakkâri ve Diyarbakır'da imar ve altyapının yenilenmesi için yürütülen çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Terör saldırıları sonucu yıkım kararı alınan konut, cami, okul ve kamu binaların yerine TOKİ tarafından yenileri inşa ediliyor. Bölgeyi yeniden inşa eden TOKİ’nin, bölgede modern şehirlerin ürettiğini aktaran Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla birlikte terörden etkilenen Güneydoğu için proje hazırladıklarını söyleyerek şöyle devam etti:

“25 BİN KONUT BU YIL TAMAMLANACAK”

“Mardin Nusaybin'de, Şırnak Merkez, İdil, Silopi ve Cizre'de, Hakkâri Yüksekova'da, Diyarbakır Merkez’de 25 bin konutun inşaatı devam ediyor. Güneydoğu Anadolu’da terörden dolayı yıkılan ve tahrip olan binaların yerine planlanan 25 bin konut bu yıl tamamlanacak ve çok büyük oranda hak sahiplerine teslim edilecek.”

150 BİN NÜFUSLUK YENİ BİR KENT

Bölgede 150 bin nüfusluk bir kent inşa ettiklerini vurgulayan Turan, "Bu, devletimiz açısından gurur verici bir hadise. Bölgede çok modern yeni şehirler inşa ediliyor. Görüntüleriyle duygulandıracak, gurur verecek yeni şehirler inşa ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Ayrıca, konutların bölge şartlarına göre planlandığını belirten TOKİ Başkanı Turan, vatandaşların ihtiyaçlarının en iyi karşılanacağını aktardı.