TOKİ tarafından Diyarbakır ve Şırnak’ta terör mağduru aileler için inşa edilen konutlar teslim ediliyor.

Diyarbakır Merkez Sur ilçesinde terörden zarar gören vatandaşların mağduriyetini gidermek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ, Kayapınar ilçesi Üçkuyular Mahallesi ve Çölgüzeli mevkisinde yapılan 5 bin 637 konutun bin 390'ını tamamlandı. Kura çekilişlerinin ardından konut anahtarlarını teslim alan aileler, yeni yuvalarına yerleşmeye başladı.

MODERN VE AKILLI KONUTLAR

Modern şekilde planlanan yeni konutlar, sakinlerinin günlük ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde tasarlandı. Merkezi güneş enerjili akıllı binalar, çocuk oyun parkları, otopark ve spor tesisleriyle bölge sakinleri için sosyal alanlara da sahip. Yeni konutlarına yerleşen terör mağduru aileler, güvenli ve huzurlu bir yaşama kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını söylüyor.

Her şehrin kendi mimarisine, kültürüne, değerlerine ve coğrafi özelliklerine uygun yaşam alanları oluşturulmasına öncelik veren TOKİ’nin Diyarbakır’da inşa ettiği konutlar, bölgenin tarihine ve kültürüne uygun mimaride tasarlanarak geleneksel yaşamın sürdürülebilmesi sağlandı.

Türkiye konut sektörünün en büyük üreticisi TOKİ, Diyarbakır’da konutun yanı sıra ihtiyaç doğrultusunda; sosyal donatı projeleri, hastane, sağlık ocağı gibi sosyal yaşamı sağlayacak ve yerel ekonomiye canlılık katacak projeleri de hayata geçirdi.

ŞIRNAK’TA 170 MÜSTAKİL KONUTUN YAPIMI TAMAMLANDI

Şırnak’ın İdil ilçesinde 2 yıl önce terör olaylarından dolayı evleri yıkılan aileler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından yapılan müstakil konutlarına kavuştular. Turgut Özal Mahallesi’nde yapımına başlanan 556 konut, taziye evi, cami ve iş yeri ile müstakil şekilde inşa edilen 170 evin yapımı tamamlandı, hak sahiplerine teslim edildi. Yöresel mimariye uygun tasarlanan modern konutlar, terör mağdurlarına konforlu bir yaşam sağlıyor.

İnşası tamamlanan 5 kattan oluşan 216 dairenin anahtarı da çevre düzenlemesinin ardından hak sahiplerine teslim edilecek. 170 konut ile taziye evi, cami ve iş yerinin yapımı sürüyor.