Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, Şırnak’ta terör saldırıları sonucu evleri kullanılamayacak durumda olan veya yıkılan vatandaşlar için 9 bin 215 konut inşa ediyor.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, terörden zarar gören vatandaşları yeni yuvalarına kavuşturmak için gece gündüz çalıştıklarını vurgulayarak yeni bir Şırnak inşa ettikleri ifade etti. Terör mağduru vatandaşlar için 9 bin 215 konut inşa ettiklerini belirten Turan, Cizre ve Silopi’de konut teslimlerine başlandığını söyledi.

TERÖR MAĞDURLARINA 25 BİN KONUT

Konutların 5 bin 676’sının Şırnak merkezde, 3 bin 87’sinin Cizre’de ve 216’sının İdil’de inşa edildiğini belirten Turan, Silopi’de inşa edilen 236 konutun hak sahibi vatandaşlara teslim edildiğini kaydetti. Çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini aktaran Turan, “Mart ayının sonuna kadar Cizre ve İdil’de inşası devam eden 2 bin 699 konutumuzu da tamamlayıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terör mağduru vatandaşlar için yapımı devam eden konutların tamamlanmak üzere olduğu bilgisini veren TOKİ Başkanı Turan, Şırnak, Yüksekova, Mardin ve Diyarbakır'da 25 bin konutun sadece terör olaylarından etkilenen ailelere verileceğini söyleyerek, konutların 1,5 yıl içinde hak sahiplerine teslim edileceğini aktardı. Turan, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 10 binlerce konutumuzun yapımı devam ediyor” dedi.

VATANDAŞ, NİTELİKLİ KONUTLARDAN MEMNUN

Silopi ve Diyarbakır’da konut teslimlerinin başladığı bilgisini veren Turan, vasıflı konutlar inşa ettiklerini ve çok iyi dönüşler aldıklarını belirtti. Alt ve üst yapısıyla ideal konutlar ürettiklerini söyleyen Turan, konutların tamamının modern ve az katlı planda yapıldığını aktardı.

Turan, şöyle devam etti: “Bölgede az katlı, asansörlü, geniş balkonlu evler inşa ediyoruz. Vatandaşların yüksek memnuniyeti var. Sur dışında Diyarbakır'da, Şırnak'ta, Cizre'de, Nusaybin'de yapılan konutlar 4, 5 ve 6 katlı. Bütün modern hayatın gereksinimlerini karşılayan kaloriferli, asansörlü ve bölge iklimine göre geniş balkonlu yapılan evler inşa edildi. Sadece Nusaybin'de 5 bin konutun inşaatı devam ediyor. Yöresel mimari unsurlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Bu sene içerisinde de tamamını teslim etmiş olacağız."