Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Kırşehir’in Cacabey Meydanı’nda düzenlenen 30’uncu Ahilik Haftası kutlamalarında, yılın Ahilik Hizmet Ödülü’nü Başbakan Binali Yıldırım’dan aldı.

81 ilde gerçekleştirilen 30’uncu Ahilik Haftası kutlamalarının merkezi Ahi diyarı Kırşehir’de düzenlenen tören, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Yılın Ahilik Onur Ödülü’ne layık görülen Yıldırım, etkinliklerin birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olmasını diledi.

Törende, Devlet Tiyatroları ve Kırşehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası oyuncuları, "Ahilikte kalfalıktan ustalığa geçiş" konulu şet kuşatma törenini canlandırdı. Başbakan Yıldırım’ın Türkiye'de yılın çırağı, kalfası ve ahisi seçilenlere ödüllerini verdiği törende, TOKİ Başkanı M.Ergün Turan, Başbakan Yıldırım’dan Ahilik Hizmet Ödülü’nü aldı. Ahilik teşkilatını yalnızca esnaf ve sanatkâr birliği gibi görmenin eksiklik olacağını vurgulayan Binali Yıldırım, "Ahilik, Selçuklu devrinden başlanarak, Osmanlı Devleti'nin cihan devleti olma yolunda dünya ve uhrevi kardeşlik halkasıdır" açıklamasında bulundu.

ESNAFA TOKİ DESTEĞİ
Kırşehir'e son 15 yılda 3.120 konut yapıldığını, okul, üniversite kurulduğunu ve yurt sayısının artırıldığını belirten Yıldırım,  yol, hastane ve tarımsal desteği içeren birçok hizmet yapıldığını da ifade etti. TOKİ Başkanı Turan törende, “İnşa ettiğimiz modern dükkânlar ve KOBİ’lere sağladığımız imkânlarla, esnaf ve sanatkârlara destek veriyoruz. Şehirleri planlarken sanayi tesisleriyle ilgili yeni modeller üzerinde duruyor ve yeni şehirler kurarken planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın, modern ticaret alanlarında iş yapmaları için yeni sanayi siteleri planlıyoruz” diye konuştu.