Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TOKİ’den konut alan vatandaşların borçlarının güncellenerek enflasyonun altına düşürüleceğini söyledi.

TOKİ’den ev alanların borçlarının uygun bir şekilde güncelleneceği bilgisini veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Daha önce bizden konut almış vatandaşlarımızla alakalı Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız çalışıyor” açıklamasında bulunarak, borçların güncellemesi kapsamında enflasyonun daha altında bir güncellemeyi sağlayacak bir düzenlemenin yapıldığını ve önümüzdeki süreçte bu bilgiyi paylaşacaklarını aktardı.

TAKSİTLERDE VATANDAŞI RAHATLATACAK GÜNCELLEME

Şu an enflasyon, TEFE, TÜFE ortalaması 18 ila 20 arasında olsa da vatandaşlara bunların daha da altında bir imkân sunulacağını kaydeden Kurum, TOKİ borçlarının aylık taksit ödemeleriyle ilgili mevcut düzenlemeyle ilgili şöyle konuştu: TOKİ’den konut alanların aylık taksit ödemelerine her yılın ocak ve temmuz aylarında olmak üzere senede iki kez, memur maaş artışlarının bir önceki 6 aylık dönemdeki durumu ile ÜFE ve TÜFE oranlarına bakılarak zam yapılıyor. Artış oranı bunların arasından en düşüğü hangisiyse ona göre belirleniyor.”

Kurum, yeni TOKİ borçları düzenlemesinde tüm bu oranların da altında bir güncelleme beklendiğini kaydetti.