Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Getachew Hailemariam Abay ile görüşen Toplu Konut İdaresi Başkanı M. Ergün Turan, TOKİ modelini öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelere tecrübelerini ve finansman modelini aktardıklarını belirtti.

Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Getachew Hailemariam Abay ve beraberindeki heyeti makamında ağırlayan TOKİ Başkanı Turan, Bakan Abay ile tecrübelerini paylaştıklarını belirterek TOKİ'nin dünyada model alınan çalışmalar yaptığını vurguladı.

Öncelikli görevlerinin dar gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu söyleyen Turan, bir taraftan da sosyal donatı alanları ve kamunun ihtiyacı olan uygulamalar geliştirdiklerini söyledi. Türkiye’nin farklı şehirlerinde okul, üniversite kampüsleri, stadyumlar, yurt binaları, güvenlik tesisleri ve bakanlık binaları yaptıklarını belirten Turan, şöyle devam etti:

"10 BİN 583 SOSYAL DONATI İNŞA ETTİK"

“50 bin yatak kapasiteli 266 hastane yaptık. Toplam 10 bin 583 sosyal donatı inşa ettik. 193 kamu hizmet binası, bin 50 okul, 993 spor salonu, 71 bin 873 öğrenci kapasiteli 185 yurt ve pansiyon, 96 sağlık ocağı, 892 ticaret merkezi, 42 kütüphane ve birçoğu tamamlanan 19 stadyumun inşasını sürdürüyoruz. İdare olarak kamu kurumlarını da unutmuyoruz. Kullanım ömrünü tamamlamış kamu binalarını yeniliyoruz. Birçok kurum için modern, estetik ve kaliteli hizmet binaları inşa ettik ve etmeye devam ediyoruz."

SINIR DUVARLARI TAMAMLANIYOR

İran sınır hattında yapımı devam eden 144 kilometrelik duvarın yarısının tamamlandığını, diğer yarısının da bahar ayında biteceğini ifade eden Turan, Suriye sınırına yapılan güvenlik duvarının, Çin Seddi ve ABD-Meksika sınırının ardından dünyada üçüncü en uzun duvar olma özelliğine sahip olduğuna dikkat çekerek inşasının tamamlama aşamasına geldiğini söyledi.

“BİLGİ VE TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ”

Bölge ülkeleri başta olmak üzere 93 ülke ile görüşüldüğünü, Afganistan, İran, Afrika, Pakistan, Kazakistan ve Suudi Arabistan gibi ülkelerdeki yetkili heyetlerle bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığını aktaran Turan, “İmzalanan protokol ve mutabakatlarla yeni açılımlar sunma konusunda adımlar atıyoruz” dedi.

Turan, şöyle devam etti: “Etiyopya Kentsel Kalkınma ve Konut Bakanı Getachew Hailemariam Abay ve beraberindeki heyete tecrübelerimizi aktardık. Heyetler arası görüşmelerimizden sonra Kuzey Ankara proje alanında incelemeler gerçekleştireceğiz. TOKİ olarak dünya çapında model olduk. TOKİ modelini öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelere tecrübelerimizi ve finansman modelimizi aktarıyoruz."