“Millet bahçeleri projelerimizle gelecek nesillerimizin daha yeşil ortamlarda yaşamasına imkân sağlayacağız” diyen TOKİ Başkanı Ömer Bulut, TOKİ’nin bugün itibarıyla 30 ilde 41 millet bahçesi uygulamasını hayata geçireceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinasyonunda 81 ilin her birine en az bir millet bahçesi yapılması kapsamında çalışmalarının yürütüldüğünü belirten TOKİ Başkanı Ömer Bulut, TOKİ’nin 30 ilde 7 milyon 350 bin metrekarelik alanda 41 millet bahçesinin yapım çalışmalarına devam ettiğini aktardı.

"Daha çok yeşil" anlayışı doğrultusunda inşa edilmeye başlanan millet bahçelerinin, şehirlere yeni bir değer katacağını dile getiren Bulut, millet bahçelerinde yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, spor alanları, amfi, oyun alanları, otopark alanları, bitkisel peyzaj alanları ve millet kıraathanelerinin bulunacağını aktaran Bulut, “Millet bahçeleri, vatandaşlarımızın bir araya geleceği nitelikli sosyal alanlar, huzur içinde vakit geçirebileceği yeni yaşam merkezleri olacak” diye konuştu.ŞUBAT AYINDA 8 MİLLET BAHÇESİ İHALE EDİLECEK

Bulut, özellikle gençlerin verimli vakit geçirebilecekleri, ders çalışıp kitap okuyabilecekleri, internetten ve ikramlardan ücretsiz yararlanabilecekleri, fikir alışverişinde bulunarak sosyalleşebilecekleri ortamın sunulacağı millet kıraathanelerinin 24 saat hizmet vereceğini kaydeden Bulut, Şubat ayında 8 millet bahçesi ihalesinin gerçekleşeceği bilgisini verdi: “İdare olarak toplam 7 milyon 350 bin metrekarelik alanda 41 millet bahçesi yapıyoruz. Ocak ayında İstanbul Pendik, Batman ve Elazığ olmak üzere üç millet bahçesinin ihalesi yaptık. Bu ay içinde ise Sakarya, İstanbul Kayaşehir 2.3. ve 4. etaplar, Samsun, Ankara İmrahor Vadisi 1. Etap, Bursa, Eskişehir, Mersin ve Sivas olmak üzere sekiz millet bahçesinin ihalesini gerçekleştireceğiz.”

Hükümetin ilk 100 günlük icraat programı kapsamında TOKİ tarafından yapılan Kayaşehir Millet Bahçesi’nin ilk etabının açıldığını belirten Bulut, Diyarbakır Dicle Vadisi'nde yapılan millet bahçesinin inşaat faaliyetlerinin hızla devam ettiğini, 10 millet bahçesi projesinin tamamlanma aşamasına geldiğini ve 17 millet bahçesinin ise arazi çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Vatandaşların beklentisi doğrultusunda şehirlerde sadece binaların değil, sosyal donatı alanlarının, yeşil alanların ve mahalle kültürünün canlandırılması hedefi doğrultusunda üretimlerin insan odaklı bir bakış açısıyla gerçekleştiğini ifade eden TOKİ Başkanı, “Bu bakış açışıyla planlama ve tasarım süreçlerinde tarihi ve kültürel mirası gözeten, yatay ve yerel mimariyi esas alan projeleri hayata geçiriyoruz. Şehirlerimizde, kent kimliği ve merkezi niteliklerle güçlü bağları olan, halkımızın beklentilerine yanıt veren, güçlü fiziki ve sosyal altyapısı bulunan yeni yerleşim alanları kuruyoruz” açıklamasında bulundu.