AA Finans Masası’na konuk olan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, İdare’nin 2017 yılındaki üretimlerinin değerlendirmesini yapıp 2018 hedeflerini anlattı. Turan, TOKİ Park olarak isimlendirdikleri büyük çaplı park projeleriyle ilgilendiklerini de vurguladı.

AA Finans Masası’nın sorularını yanıtlayan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, 2017’nin TOKİ için başarılı bir yıl olduğunu, 2003 yılından günümüze kadar 822 bin konut rakamına ulaştıklarını ve bu yıl 60-70 bin konut hedeflerinin olduğunu ifade ederek, İdare’nin büyük park projelerinden, sanayi alanındaki yatırımlarından, 4 yıldır devam eden yatay mimari konseptli üretim felsefesinden ve kentsel dönüşüm projelerinden bahsetti.

“2017'DEN AZ OLMAMAK ÜZERE KONUT HEDEFİ KOYDUK”

Geçtiğimiz yıl 2016'ya göre yerli ve yabancıya yönelik konut satışlarının çok iyi geçtiğini aktaran Turan, 19 yılda 43 bin konut üreten TOKİ'nin son 13 yılda 822 bin üretim yaptığını, 2016'da 65 bin, 2017'de ise 60 bin konut ürettiğini ve sattığını belirtti. Bu yıl, 2016 ve 2017'den az olmamak üzere konut hedefi koyduklarını söyleyen Turan, asgari 60-70 bin konut üreteceklerini belirtti.

Toplamda 19 yılda üretilen konutu bir yılda üretip sattıklarını aktaran Turan, toplu konut ürettikleri il ve ilçelerde konutlara 50 kata varan talep geldiğini söyleyerek, sektörde balondan bahsedilemeyeceğini, ürettikleri her şeyi sattıklarını ifade etti.

Zaman zaman markalı konut projelerinin belli segmentlerinde aşırı arzdan dolayı sıkıntılar olabileceğini söyleyen Turan, sektörün güçlü olduğunu ve arz fazlası durumlarda şu ana kadar kendini regüle etmeyi başardığını belirterek, kendilerinin, fazla üretimin olabileceği yerlerde konut arz fazlasının olmaması için arazi arzında tutucu davrandıklarını söyledi. Turan, "Sektörde fiyat anlamında bir balon var mı?" sorusuna karşılık, belli segmentlerde arz fazlası fiyatlar olabileceğini ifade etti.

BÜTÇE HEDEFİ 16 MİLYAR TL

2016 bütçe gerçekleşme rakamının 10,5 milyar TL,  2017 bütçe gerçekleşme rakamının ise 15,5 milyar TL olduğunu söyleyen Turan, yaklaşık yüzde 40 büyüme sağladıklarını belirterek, “2018 hedefimiz 16 milyar TL bütçeyle çıkmak" diye konuştu. Bir yılda ürettikleri konutların ücretini 15-20 yılda aldıklarını dile getiren Turan, üst gelir grubuna yaptıkları projelerden bu sosyal konutların finanslarını sağladıklarını aktararak, Türkiye'de üretilen konutların yüzde 8 ila 10'unu sosyal konut olarak TOKİ'nin ürettiğini aktardı.  

"İSTANBUL'DA BU YIL 3 BİN 500-4 BİN KONUT ARZ EDECEĞİZ"

Silivri, Kayabaşı, Hoşdere ve Tuzla’da yeni projeler yapacaklarına dikkat çeken Turan, şu bilgileri verdi: “Amacımız sosyal konuta erişmek isteyen vatandaşlarımıza sosyal konut yapmak. İstanbul'da da bu hedeften vazgeçmiş değiliz. Biz bu yıl içerisinde Silivri'de mart ayının ortalarında bin 400'e yakın konuta başlamış olacağız. Yine bu yıl içerisinde konutların kuralarını çekeceğiz ve seneye de teslim etmiş olacağız.”

Bu yıl Kayabaşı ve Hoşdere arasında bine yakın konuta başlayacaklarını, söyleyen Turan üretim aşamasında olan bine yakın konutu satacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tuzla’da dar ve orta gelir grubu için yapacağımız sosyal konutlar var. İstanbul'da bu yıl 3 bin 500-4 bin konut arz etmiş olacağız. Silivri'deki konutlarımız daha uygun. Silivri'nin çok güzel bir yerinde. Şehir merkezine yaklaştıkça fiyatlar biraz daha yükselecektir. Geçen yıl arz ettiğimiz 2 bine yakın konuta 42 bin müracaat geldi. Demek ki makul fiyatlarla satıyoruz."

TOKİ PARK PROJELERİYLE BÜYÜK ÇAPLI PARKLAR ÜRETİLİYOR

TOKİ’nin şu sıralar büyük çaplı park projeleriyle ilgilendiğini söyleyen Turan, TOKİ Park olarak isimlendirilen bu çalışmalardan biri olan İstanbul Kayabaşı’nda, tamamlandığında 2 milyon metrekare olacak parkla ilgili bilgi verdi. Parkın 250 metrekaresinin ihalesinin gerçekleştiğini söyleyen Turan, ağaçlarla, yürüyüş yollarıyla daha ekolojik bir park inşa ettiklerini ve bu sonbaharda parkı açmayı hedeflediklerini söyledi.

Pendik'te 300 bin metrekare kesintisiz bir koru alanı inşa ettiklerini anlatan Turan, denize bakan korunun içinde sosyal tesisin yer alacağını ve diğer bütün alanın ağaç ve yürüyüş yollarıyla çevrili olacağı kaydetti. Turan, koru alanın bu yıl içinde inşa edileceğini söyledi.

TOKİ Başkanı Turan, bu şekilde müjdeleyecekleri iki, üç yer daha olduğunu belirterek, "İstanbul'da vatandaşlarımızın beklentisi olan, “TOKİ buralara ev yapmasa da şöyle yapsa” diyeceği, Sayın Cumhurbaşkanımızın da talimatı olan yerler var. Buralarla ilgili çalışmalar yapıyoruz, daha sonra duyuracağız. İstanbul'da şu anda 4 tane büyük çaplı çalışmamız var" açıklamasını yaptı.  

TOKİ Başkanı Turan, AA Finans Masası'nın sorularını cevapladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UCUZ KONUT BEKLENTİSİ, KONUT KREDİSİ VE KONUTBANK

Vatandaşın İstanbul'daki TOKİ konutlarının daha ucuza satılması yönünde beklentisi olduğuna işaret eden Turan, “Kayabaşı’nda 250 bin TL’ye konut sattığımızı düşünelim. Hâlbuki o bölgede aynı evsaftaki daire 450-500 bin TL. Kurada kendisine konut çıkan vatandaşa sanki piyangodan para çıkmış gibi oluyor. Onu alan vatandaşımız satış yasak olmasına rağmen, kendi arasında el değiştirmeye başlıyor. Bizim amacımız vatandaşımızın yerleşme sorununu çözmek. Yoksa bizden her yerden konut alan vatandaşımız 10-20 bin TL kazanıyor zaten. Dolayısıyla mecburen orada daire fiyatlarını makul bir seviyede tutmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğine ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "faiz indirin" çağrısına katıldıklarını dile getiren Turan, “Şu anda konut edinmek isteyen vatandaşların, konut veya sanayi yatırımcılarının bu faiz oranlarıyla bir şey yapması mümkün değil” dedi. Bu yüzden tasarrufu olan vatandaşların konut alma yoluna gittiğini ya da TOKİ gibi kendi içinden finansmanı sağlayan idarelere talebin arttığını aktardı.

Turan, sektör temsilcilerinin zaman zaman dile getirdiği “Konutbank” tarzı yapı talebine ilişkin, Türkiye'nin öncelikle bütün alanlarda üretim yaparak tasarruf etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Konutbank kurulmasının Türkiye'de konut finansmanını çözeceği kanaatinde değilim, ama o da bir aşamadır" dedi.

YATAY MİMARİNİN HEM ESTETİK HEM DE SOSYOLOJİK BİR YANI VAR

Üretimde yatay mimariyi esas aldıklarını, yöresel mimari normlara dikkat ettiklerini ve mümkün olan her yerde mahalle konseptini uyguladıklarını vurgulayan Turan, son 4 yılda üretilen konutların yüzde 84'ünün zemin artı 6 kat ve altında olduğu kaydetti.  Yatay yapılaşmanın sadece estetik görsellik değil, sosyolojik açıdan da doğru bir uygulama olduğunu ifade eden Turan, “Bütün bunları yaparken bizim varlık sebebimiz, kuruluş gayemiz, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımızı konut sahibi yapmaktır. Biz sosyal konut üretiyoruz. TOKİ’nin gelecek yıllardaki en önemli vizyonu, hiç konut sahibi olmayan vatandaşın konut sahibi olmasını hızlandırmaktır" dedi.

SANAYİ SİTELERİYLE 45-50 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLANACAK

Bursa’da 2 milyon metrekare arazi üzerinde sanayi sitesi kurduklarını ve buraya 1.900 tane iş yeri yapılacağını söyleyen Turan, Aksaray’da ihalesi tamamlanan 1.600 iş yerinin inşaatına başladıklarını, Bursa’da ise 900’e yakın iş yerinin ihalesini gerçekleştirdiklerini belirterek, Diyarbakır’da Oto Küçük Sanayi Sitesi yaptıklarını söyledi. Turan, şöyle devam etti: “TOKİ 4- 5 bine yakın işletme inşa etmeye başlıyor. Buralarda 10 kişi çalıştığı düşünüldüğünde bu yıl bitireceğimiz sanayi siteleriyle 45-50 bin kişilik istihdam sağlanacak.”

Turan, arazi üretimi, planlaması, kümelendirmesi ve taksitlendirmesi yönünde çalıştıklarını dile getirerek, "Bunu fonlamamız gerekir. Şu anda projeleri biz fonluyoruz yani, taksitlendiriyoruz. Bankalarla da görüşmemiz var. Eğer buraya bir fon oluşturabilirsek, TOKİ olarak Türkiye için çok büyük işler yapabiliriz" bilgisini verdi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME FEDAKÂRLIK BİLİNCİYLE YAKLAŞILMALI”

İstanbul’da kentsel dönüşümün yavaş gittiğini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, herkesin kentsel dönüşüm sürecine muhtemel bir afetten korunmak için fedakârlık bilinciyle yaklaşması gerektiğini, ancak bu şekilde kentsel dönüşümün hem İstanbul hem de Türkiye için daha iyi bir mecraya taşınabileceğini aktardı.

İstanbul’da kentsel dönüşüm konusunda TOKİ’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile eşgüdümlü bir çalışmanın içinde olduğunu ifade eden Turan, konuşmasına şöyle devam etti: “İstanbul Beyoğlu Haliç’te örnek bir kentsel dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Güngören Tozkoparan'da da 5 bin konutu kapsayacak, vatandaşların tamamını yerinde yaşatacak ve ülkedeki en büyük kentsel dönüşümlerinden biri olacak projenin hazırlığını yapıyoruz.”