Basbakanlik Toplu Konut Idaresi (TOKI), Türkiye'nin farkli bölgelerinde yerel yönetimlerle isbirligi içinde yürüttügü 129 Kentsel Dönüsüm projesiyle sehirleri riskli yapi ve çevreden arindirarak, konut sahiplerini güvenli yapilara, günün ihtiyaçlarina yanit veren çagdas yasam alanlarina tasiyor.

TOKI Baskani Ergün Turan, yaptigi açiklamada, afetlere karsi riskli, yapi ömrünü tamamlamis konut stogunun, Türkiye'nin en önemli sorunlari arasinda yer aldigini söyledi.

Tespit edilen 38 bin riskli yapinin, içinde yasayanlarin can ve mal güvenligini tehdit etmenin yani sira sehirlerin saglikli gelisimini ve sürdürülebilirligini engelledigini de vurgulayan Turan, söyle konustu:

"Bu temel sorunun çözümüne dönük Türkiye'nin en büyük kentsel dönüsüm hareketini yürüten TOKI, 54 sehirde yapi ömrünü tamamlamis binalari, çarpik kentlesme ve gecekondulasma sorunu yasayan, depremsellik açisindan büyük risk tasiyan alanlari yeniliyor. TOKI'nin konut üretimlerinin yüzde 15'ini olusturan kentsel dönüsüm çalismalarinin payi, 129 projeyle yüzde 40'a yükseliyor" dedi.

Turan, TOKI'nin kentsel dönüsüme sadece fiziksel bir iyilestirme, "saglam bina yapmak" seklinde bakmadigini, sosyal, kültürel ve fiziki dönüsümü, bütünlesik temel unsurlar olarak ele aldiklarini belirtti.

"Dönüsüm sehre yük degil, deger katmali"

Insanlarin sosyal hayata katilmalarinin, toplumsal huzur ve dayanisma açisindan önemli oldugu bilinciyle çalistiklarina deginen Turan, yenilenen alanlarin, sürdürülebilir sosyal ve kültürel çevrelere dönüsmekte oldugunu belirtti.

TOKI Baskani Turan, "Sadece binalar yikip yerlerine yenilerini insa etmiyoruz. Çevre düzenlemeleri, donati alanlariyla sosyal ihtiyaçlara da yanit veriyoruz. 0-5 yas okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençligine, kadinlardan erkeklere, tüm nüfus profillerine dönük ihtiyaç ve beklentileri düsünerek yerlesimleri yeniliyoruz" ifadesini kullandi.

Kentsel dönüsümle, bölgelerin yasam kalitesinin yükseltilmesini önemsediklerini belirten Turan, "Dönüsüm sehirlere yük getirmemeli aksine sehre deger katan projeler olmali. Kentsel dönüsüm kapsaminda 55 milyon metrekare alanda projelendirilen yaklasik 240 bin konut ile 1 milyon vatandasimiz güvenli yapilara kavusuyor" diye konustu.