TOKİ'den ev, iş yeri ve arsa alanların geri ödemelerine ait borçlara ilişkin uygulanan dönemsel artış oranı enflasyon TÜFE, Yİ-ÜFE oranlarının altına çekildi.

Vatandaşlardan gelen talep ile mevcut ekonomik koşulları dikkate alan TOKİ, borç bakiyelerine uygulanacak dönemsel artış oranlarını, son dönemde yükselişe geçen TÜFE ve Yİ-ÜFE oranlarının altına çekerek sabitledi. Bu doğrultuda, TOKİ’den konut, iş yeri ve arsa alan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için 2019'un ilk altı aylık döneminden başlayarak ikinci altı aylık dönemi de dâhil olmak üzere Dönemsel Artış Tavan Oranı uygulamasına geçildi.

Buna göre, söz konusu Dönemsel Artış Tavan Oranları, Memur Maaş Artış Oranı için yüzde 5, Yİ-ÜFE Oranı için yüzde 6 ve En Düşük Oran için ise yüzde 4 olarak belirlendi.

ALT GELİR GRUBU KONUTLARINDA ARTIŞ YÜZDE 4’E İNDİ

Alt gelir grubuna yönelik satılan konutlarda 2018 yılının Ocak ayında yüzde 5,69, Temmuz ayında yüzde 5,69 olmak üzere yılda yüzde 11,70'lik artış yapılırken, alt gelir grubuna yönelik daha önce satın alınan konutlarda altı ayda bir yapılan dönemsel artış oranı 2019 yılı için yüzde 4’e sabitlendi.

Alt gelir grubu konutlarında 2019 yılında Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8'lik bir artış oranının uygulanacağını aktaran Turan, Dönemsel Artış Tavan Oranları uygulamasına geçtiklerini belirterek, "Artış oranlarımızı memur maaş artış oranı için yüzde 5, Yİ-ÜFE oranı için yüzde 6 ve en düşük oran için ise yüzde 4 olarak belirledik. 2019 yılından sonraki dönemlerdeki dönemsel artışı ise mevcut ekonomik şartlara göre yeniden belirleyeceğiz" açıklamasında bulundu.

Dar gelirli vatandaşlardan gelen yoğun taleple birlikte dönemsel artış oranlarını 2019 yılı için sabitlediklerini yineleyen Turan, şunları aktardı: “Alt gelir grubu kategorisinde satışını yaptığımız konutlarımız daha önce hiç konut sahibi olmamış, hane halkı net geliri en fazla 4 bin 500 TL olan vatandaşlarımıza yöneliktir. Vatandaşlarımızın borçlarını ödemesi noktasında, enflasyonun daha da altında bir düzenleme yaptık. 2019 yılı içerisinde enflasyon, memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE oranları yüzde 4'ün üzerinde gelirse bizim artış oranımız sadece yüzde 4 olacaktır."

ORTA GELİRLİNİN ARTIŞ ORANI YÜZDE 5’E SABİTLENDİ

Orta gelir grubuna yönelik satılan konutlarda altı ayda bir yapılan artış oranı yüzde 5'e sabitlenirken, arsa satışlarında artış oranı yüzde 6'ya sabitlendi. Orta gelir grubuna yönelik satılan konutların artış oranların 2019 yılında Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 5 olmak üzere yıllık yüzde 10 olarak uygulanacak.

Orta gelir grubuna yönelik satılan konutlarda geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerinin bir önceki altı aylık dönemdeki memur maaş artış oranıyla güncellendiğini belirten Turan, "Daha önce bizden konut almış olan orta gelirli vatandaşlarımızın geri ödemelerinde memur maaş artış oranının yüzde 5’ten fazla olması durumunda bizim artış oranımız sadece yüzde 5 olacaktır" ifadelerini kullandı.

YURT İÇİ FİYAT ENDEKSİ YÜZDE 6'YA SABİTLENDİ

TOKİ tarafından yapılan arsa satışlarında borç bakiyelerini Yİ-ÜFE oranı ile güncellediklerini söyleyen Turan, 2019 yılında Yİ-ÜFE oranını yüzde 6'dan uygulayacaklarını belirterek, "Daha önce idaremizden arsa satın almış olan vatandaşlarımızın borçlarına 2018 yılında yüzde 23,71 olan Yİ-ÜFE oranını uyguladık. Mevcut ekonomik koşullar altında bu oranda da 2019 yılı için sabitliyoruz. 2019 yılında Yİ-ÜFE oranını yüzde 6'dan uygulayacağız. Böylelikle yılda yüzde 12'lik bir güncelleme olacak" dedi.