Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Burdur’un Merkez ilçesi Bozkurt Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında inşa edilecek 655 konutun ihalesi yapıldı.

TOKİ’nin Burdur Bozkurt Mahallesi’nde dönüşüm kapsamında inşa edeceği 655 konutun ihalesi 23 Ocak’ta gerçekleştirildi. İhale kapsamında konutun yanı sıra 41 ticari alan da yer alıyor.

Afet riski taşıyan alanlar basta olmak üzere mekân ve yasam kalitesini artıran projelere öncelik veren TOKİ, kentsel tasarımı şekillendirirken yerel mimari dokuyu, mahalle kültü ve yatay mimariyi anlayışın hakim olduğu tasarım anlayışıyla şekillendiriyor. Kentsel dönüşüm projeleriyle gecekondu ve sağlıksız konut alanları dönüştürülürken, dar gelirli vatandaşlar için üretilen nitelikli konutlarla yeni gecekondu bölgelerinin oluşması önleniyor. 

Burdur’da bu kapsamda üretilen konutların yükseklikleri zemin+5 ve zemin+7 şeklinde olup 655 konutun 343’ü 2+1, 312’si ise 3+1 planında tasarlandı.

Kentsel dönüşümde uzlaşma ve paylaşmaya dayalı, öncelikle yerinde dönüşüm yaklaşımını esas alan TOKİ, hak sahibi olan vatandaşların mağdur olmaması için kira yardımı yapıyor. Burdur Merkez Bozkurt Mahallesi’ndeki proje kapsamında 561 hak sahibine kira yardımı yapılıyor.