Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Ankara Gölbaşı’nda yapılacak hizmet ve irtibat binası TOKİ tarafından inşa edilecek.

Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin uluslararası özerk statüye sahip ortak devlet üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin  Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı M. Ergün Turan arasında imzalanan protokole göre TOKİ, Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Ankara Gölbaşı’nda 9 bin 940 metrekare alanda  hizmet ve irtibat binasını inşa edecek.

MODERN VE GELENEKSEL MİMARİ SENTEZLENDİ

Kurulduğu günden bu yana Türk dili konuşan devlet ve topluluklara mensup öğrencilere bir çatı altında eğitim veren Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi için TOKİ, modern ve geleneksel mimarinin sentezlendiği yeni bir hizmet binası üretecek.  Proje çalışmalarının tamamlanan ek hizmet binasında konferans salonu, kütüphane, öğrenci işleri ofisi, mali işler müdürlüğü, insan kaynakları müdürlüğü ve akademik personel odalarının bulunacak.

Üniversite’nin, yıllardır iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel iş birliğine katkı sağladığını ve Türk devlet ve toplulukları arasındaki dostluk ve dayanışmanın gelişmesine yeni fırsatlar sunduğuna dikkat çeken TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, idare olarak inşa edilecek yeni hizmet binasıyla bu birikime destek olacaklarını aktardı.

Nitelikli eğitim imkânı sunmak çabaladıklarını söyleyen Turan, Milli Eğitim Bakanlığı ile üniversitelerin önemli bir paydaşı olarak hizmet sunduklarını belirterek “İdare olarak bugüne kadar 19 üniversite binası ile 23 bin 268 derslikli bin 52 okul, 71 bin 873 kapasiteli 188 öğrenci yurdu ve 42 kütüphane inşa ettik" açıklamasında bulundu.