Konut sektörünün en büyük üreticisi TOKİ, 2018 yılında 33 ildeki 86 projesiyle toplam 45 bin 456 konutu açık satışa sunmayı hedefliyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşların talep ve önerilerini dikkate alan İdare, Türkiye’nin dört bir yanında ürettiği projelerle, dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya devam ediyor. TOKİ, 2018 yılındaki üretim planıyla Ankara’dan Rize’ye, Van’dan Adana’ya, Çankırı’dan Siirt’e kadar binlerce vatandaşı ev sahibi yapmayı planlıyor.

“KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLACAKLAR”

Hiç konut sahibi olmayan dar gelirli vatandaşların kira öder gibi ev sahibi yapacaklarını söyleyen Turan, şunları aktardı: “17 ilde 2+1 nitelikli 2 bin 313 konutu açık satış yöntemi ile satışa sunduk. Projelere göre farklılık gösteren konut fiyatları 84 bin TL’den, taksitleri ise 285 TL’den başlıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımız 180-240 ay vade ile kira öder gibi taksitle konut sahibi olacak.”

TOKİ'nin konuta erişmekte zorlanan vatandaşlar için tek kuruluş olduğunu söyleyen Turan, son 3,5 yıldır yapılan konutların yüzde 95’inin, 2017 yılında yapılanların ise yüzde 98’inin alt ve orta gelir grubuna yönelik sosyal konutlardan oluştuğunu söyledi.

TOKİ’DEN EV ALMANIN ŞARTLARI

*TOKİ’den ev almak isteyen kişinin Türk vatandaşı olması ve projenin bulunduğu yerin nüfusuna kayıtlı olarak en az 1 yıl ikamet etmesi,

*Ev alacak kişinin 25 yaşını doldurması,

*Aylık hane halkı gelirinin 3.200 TL’yi aşmaması,

*Kendisinin veya aile fertlerinin üzerine ev bulunmaması,

*Haneden sadece bir kişinin başvuru yapması,

*Toplu Konut İdaresi’nden daha önce konut satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Bu şartlara sahip vatandaşlar TOKİ’den konut sahibi olabiliyor.

KONUT BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

*Başvurular, evin bulunduğu yerdeki Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılıyor.

*Başvuruda Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanıyor. 

*Sözleşme imzalanırken daire bedelinin en az yüzde 10’u kadar peşinat alınıyor.

*Peşinat bedeli üzerinden binde 5 oranında banka komisyonu kesiliyor.

*Banka komisyonu üzerinden yüzde 5 vergi alınıyor.

*Bu bedeller taksitler halinde ödenebiliyor.

*Evi alanlar, 14 gün içinde cezasız cayma hakkını kullanabiliyor.

*Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki kez memur maaş artışına göre zamlanıyor.