oplu Konut Idaresi (TOKI) Baskani Mehmet Ergün Turan, Basaksehir Kayabasi bölgesinde, 448 konutluk proje için yüklenici firma ile sözlesme yaptiklarini, gelecek dönemde 7 bin 500 konutu alt ve orta gelir grubu Istanbullulara sunacaklarini bildirdi.

 Turan, yaptigi yazili açiklamada, sözlesmesi imzalanan ve insaat çalismalarina baslanan 448 konutluk projenin örnek bir proje oldugunu belirtti.

Projeyle dükkan alanlari, camisi, meydaniyla mahalle kültürünün hayat bulacagini aktaran Turan, "Mahalle kültürü ve modern mimariyi bir araya getirecek projemiz sayesinde, kamusal mekanlari, küçük esnafi, meydani, caddesi ile yasayan bir sehir olusacak" ifadelerini kullandi.

Turan, sosyal ihtiyaçlara cevap veren konutlar ürettiklerini vurguladi. Günümüzde vatandaslarin beklentilerinin degistigine dikkati çeken Turan, söyle devam etti:

"Vatandaslarimiz sadece barinacak bir merkez degil yeni yasam alanlari istiyor. Yeni yasam alanlari da bizim kültürümüzde mahalle konseptidir. Içerisinde parklar, cadde, esnaf, cami, firin, yürüyüs yolunun oldugu bir mimari konsept. Bütün projelerimizi vatandaslarimizin bu beklentilerine yönelik mimari bir disiplinde gerçeklestiriyoruz."

Kayabasi'nda halen 4 bin 500 konutun yapimina devam edildigini ifade eden Turan, "3 bin konut için de ihale asamasindayiz. Önümüzdeki dönemde 7 bin 500 konutu alt gelir grubu vatandaslarimiza sunacagiz" bilgisini aktardi.

Turan, Kayabasi'ndaki bin 500 konutu hak sahiplerine Kurban Bayrami öncesinde teslim edeceklerini kaydetti.

TOKI'nin alt ve orta gelir grubuna yönelik ürettigi konutlardan edinebilmek için öncelikle kuraya katilmak gerekiyor. Kuraya katilimda ise basvuru sahibinin Istanbul'da en az 2 yil ikamet ediyor olmasi ya da il nüfusuna kayitli olmasi, kendisine, esine, velayeti altindaki çocuklarina ait tapuda kayitli bagimsiz herhangi bir gayrimenkulun olmamasi, daha önce TOKI'den konut satin almamis veya konut kredisi kullanmamis olmasi, hane halki net gelirinin 3 bin 700 liradan az olmasi ve 25 yasini doldurmus olmasi kosullari araniyor.

Sehit Aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimleri ile en az yüzde 40 engelli vatandaslar, kuraya katilmadan alt gelir grubunda yer alan konutlarin sahibi olabiliyor.

Hak sahipleri konut tercihine bagli olarak ödeyecekleri pesinat sonrasi evlerini teslim alip oturmaya basladiktan sonra taksitlerini kira öder gibi ödemeye basliyor.