TOKİ, Anadolu’nun farklı şehirlerinde inşa ettiği binlerce konutu satılığa çıkardı. 20 yıl vade ve 285 TL’den başlayan taksit seçenekleriyle sunulan evler için başvurular başladı.

Ülke genelindeki konut ihtiyacına dönük orta ve uzun vadeli eylem planları hazırlayan TOKİ, birçok şehirde dar ve orta gelirli vatandaşlara dönük ürettiği konutları satışa çıkardı. 185 TL’den başlayan taksitlerle satılan evlerin fiyatları 55 bin 681 TL’den başlıyor. Sayısı 8 bin 62'yi bulan konutlar 1+1, 2+1 ve 3+1 kat planı seçeneklerine sahip olarak satışa sunuluyor.

PEŞİNAT 10 BİN TL

Satışa çıkan konutlar için TOKİ’nin yetkilendirdiği kamu bankalarından olan Halkbank ve Ziraat Bankası’na başvurulması gerekiyor. Başvurunun hangi bankaya yapılacağı, konutun özelliğine ve bulunduğu şehre göre değişiklik gösteriyor. Projenin olduğu yerdeki banka şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanabiliyor. Peşinat için ise, daire fiyatının yüzde 10’u alınıyor.  Alt gelir grubuna yani, aylık hane geliri 3 bin 200 TL’nin altında olan kesime yönelik inşa edilen daireler için ödenecek peşinat 10 bin TL’den başlıyor.

ARANAN ŞARTLAR 

Konut almak isteyen emeklilerin şubat ayı içinde ilgili bankaya başvuru yapması gerekiyor. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için de öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı evinin olmaması gerekiyor. İkinci olarak ise daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olmak koşulu aranıyor. Ev alınacak il/ilçede en az bir yıl ikamet şartı da aranan şartlar arasında geliyor.

- Başvurular evin bulunduğu yerdeki Halkbank ya da Ziraat Bankası’na yapılıyor.

- Başvuru yapılırken Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalanıyor.

- Evi alanlar 14 gün içinde cezasız cayabiliyor.

- Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kez memur maaş artışına göre zamlanıyor.

İKİNCİ BAHAR KAMPANYASI KAPSAMINDA 15 BİN KONUT

2018’de 65-70 bin konut hedefi olan TOKİ, emeklilere için ‘ikinci bahar’ kampanyası çerçevesinde 15 bin konut üretecek. 2017 yılında hiç ev sahibi olmayan 15 bin emekliyi ev sahibi yaptıklarını söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, bu yıl için de aynı sayıyı hedeflediklerini ifade etti.

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların 300-400 TL taksitle Anadolu'dan ev alabileceklerini söyleyen Turan, ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için dost eli bir kuruluş olmaya devam edeceklerini belirtti.