Türkiye’nin farklı şehirlerinde konut projelerinin yanı sıra konut dışı alanlarda da üretimlerini sürdüren Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ),  Aksaray, Bolu ve Diyarbakır’da sanayi siteleri kuruyor.

TOKİ, “Sanayi Sitesi Projeleri” kapsamında, Aksaray, Bolu ve Diyarbakır’da hayata geçireceği yeni sanayi siteleriyle; kentlerin vizyonuna, üretimde verimliliğin artırılmasına, istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlamayı hedefliyor.

AKSARAY’A 375 MİLYON TL YATIRIM

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, hazırlık süreci tamamlanan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin, TOKİ’nin yürüttüğü ticaret ve sanayi merkezi uygulamaları arasında önemli bir yeri olacağını belirtti. Turan, “Bu proje kapsamında, 375 milyon TL’lik yatırımla 3 milyon metrekare alan üzerinde nitelikli bir sanayi çevresi oluşturulacak” diye konuştu.

Aksaray Belediyesi tarihinin en büyük projesi olan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi’nde esnafın isteklerine göre projelendirilen 2 bin dükkân yer alacak.

BOLU BÜYÜK SANAYİ SİTESİ İLE DİNAMİK EKONOMİ

Projelendirme süreci başlayan Bolu Büyük Sanayi Sitesi ile ekonomik ömrünü tamamlayan mevcut iki sanayi sitesi birleştiriliyor. Bu sayede alanların rehabilitasyonu, dönüşümün desteklenmesi ve ekonominin daha dinamik hale gelmesi hedefleniyor.

Küçük ölçekli esnafın daha nitelikli bir alana taşınmasının hedeflendiği ve 567 bin metrekarelik bir alana kurulacak yeni sanayi sitesinde; 856 adet imalat birimi, 59 adet galerici birimi, 52 adet ticari birim ve 21 adet büfe birimi bulunuyor.

Bolu Büyük Sanayi Sitesi alanı içinde; oto grubu, tekstilci, demirci, elektrikçi, mobilyacı, pcv-camcı, gıdacı, hırdavatçı ve galerici olmak üzere dokuz adet ana sektör ve ticari birimlerle esnafa hizmet verecek birimler yer alıyor.

DİYARBAKIR’A MODERN OTO SANAYİ SİTESİ

Kentin ve gelişen sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlanan Diyarbakır Yeni 4'üncü Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi Projesi ile 4 bin 500 kişinin istihdam edileceği ve 810 iş yeri kapasitesine sahip modern bir oto sanayi merkezi hedefleniyor.

Tasarım aşamasındaki projede 620’si 150 metrekare, 190’ı 300 metrekare büyüklüğündeki iki tip iş yeri bulunuyor. Sitede ayrıca, çalışanların ve ziyaretçilerin ihtiyacına dönük birimler de yer alıyor.

Daha iyi koşullarda çalışarak verimli üretim sağlanması amacıyla tasarlanan Modern Oto Sanayi Sitesi’yle, kentin vizyonuna ve istihdamına katkı sağlamak, üretim altyapısını oluşturmak ve mesleki alanları geliştirmek hedefleniyor.

"ÇOK TALEP VAR"

Sanayi tesislerinin şehir dışına taşınmasıyla ilgili olarak konuşan Turan, şunları ifade etti:

"Aksaray, Bolu ve Diyarbakır'da yaklaşık 4 bine yakın iş yeri inşa etmiş olacağız. Bu iş yerleri sadece ticaret yapılan yerler değil, iş yerine göre üç, beş, 15 kişinin çalışıp üretim yapacağı yerler olacak. Bu konuda çok fazla talep var ama bunları yönetecek kaynakların oluşturulması gerekiyor. Bu, benim İdare Başkanı olarak çok inandığım bir iş. Hükümetimiz de bu işe çok önem veriyor ama bu işleri kaynaklandırarak yapmamız gerekiyor."