TOKİ, Anadolu’da ürettiği modern sanayi sitesi projeleriyle istihdamı, bölgesel kalkınmayı ve üretimde verimliliğin artmasını hedefliyor.

TOKİ, Türkiye’nin farklı şehirlerinde konut projelerinin yanı sıra konut dışı alanlarda da üretimlerini sürdürüyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, yeni şehirler kurarken planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın modern ticaret alanlarında iş yapmaları için yeni sanayi siteleri planladıklarını ve İstanbul, Bursa, Aksaray, Bolu, Kayseri ve Diyarbakır’daki modern sanayi sitelerinin yapımının hızla sürdüğünü aktardı. Turan, inşa ettikleri modern dükkânlarla ve KOBİ’lere sağlanan imkânlarla esnaf ve sanatkârlara destek verdiklerini açıkladı.

Turan, inşa ettikleri sanayi sitelerinin sadece ticaret ve üretim yapılan yerler değil, iş yerine göre 3, 5, 15 kişinin çalışıp üretim yapacağı yerler olduğunu aktardı. 

4 BİN 500 YENİ İSTİHDAM

Anadolu sanayisine örnek teşkil eden ve yeni iş olanakları sağlayan ticari projeler geliştirdiklerini ifade eden Turan, yaklaşık 2 milyon metrekarelik bir alanda inşa edilen Bursa Kestel Büyük Sanayi Sitesi'nden ve Kayseri Kocasinan’da birinci etabında 688, ikinci etabında ise 228 iş yerinin bulunduğu Kayseri Mobilyacılar Sitesi'nden bahsetti.

Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde yapımına başlanan Diyarbakır 4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi Projesi'yle 4 bin 500 kişinin istihdam edileceğini söyleyen Turan, “810 iş yeri kapasitesine sahip olacak modern oto sanayi projemizde, 620'si 150 metrekare ve 190'ı 300 metrekare büyüklüğünde iki tip iş yeri bulunuyor. Sitede ayrıca çalışanların ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik idare binası, çarşı, banka, fırın, cami, PTT ve lokanta gibi birimler de yer alıyor” dedi.

BOLU BÜYÜK SANAYİ SİTESİ'NDE 988 DÜKKÂN VAR

567 bin metrekarelik alanda inşa edilecek Bolu Büyük Sanayi Sitesi'nde, 4 tip 988 dükkânlık yeni bir sanayi sitesi inşa etmeye başladıklarını belirten Turan, 856 imalat, 59 galerici, 21 büfe ve 52 ticari birimleriyle toplam 988 dükkân bulunduğunu söyledi. Turan, projeye dair şu bilgileri paylaştı: “Projede oto grubu, tekstilci, demirci, elektrikçi, mobilyacı, pvc camcı, gıdacı, hırdavatçı, galerici olmak üzere 9 ana sektör temsilcileriyle ticari birimler, büfeler, esnafa hizmet verecek birimler yer almaktadır. Ayrıca proje alanımızda 5 bin 67 araçlık otopark alanı düzenlenmiştir."

TOKİ Başkanı Turan, 375 milyon yatırım bedeliyle inşasına başlanan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, Aksaray'ın en önemli sanayi yatırım projelerinden olduğunu söyleyerek, “3 milyon metrekare alan üzerinde bin 620 dükkânlı nitelikli bir sanayi sitesi inşa etmiş olacağız" dedi.

MOBİLYA SEKTÖRÜNE MODERN YERLEŞKE

Kayseri Kocasinan'da inşası devam eden Kayseri Mobilyacılar Sitesi'nin sosyal donatıları ve esnafın ihtiyaçlarına cevap verecek yapısıyla büyük bir yerleşke niteliğine sahip olduğunu anlatan Turan,  birinci etapta 688, ikinci etapta 228 iş yerinin bulunduğu belirterek, “Mobilyacılar Sitesi'nde sosyal ihtiyaçları karşılamaya yönelik ticaret birimlerinin yanında diğer sosyal donatıları da inşa ettik. Projemiz ile Kayseri'nin can damarlarından birisi olan mobilya sektörü daha modern şartlarda üretim yapmaya başladı” ifadelerini kullandı.

2 BİN 988 İŞLETME AYNI ÇATI ALTINDA

Bursa’da inşa edilen Kestel Büyük Sanayi Sitesi’nin, devlet esnaf iş birliği eseri olması bakımından önemli olduğuna dikkat çeken Turan, “Kamulaştırılması İdaremiz tarafından yapılmış 19 farklı meslek grubu yeni sanayi sitesinde hizmet vermeye başladı. Proje kapsamında 19 farklı sektörde faaliyet gösteren 2 bin 988 işletmeyi aynı çatı altında topladık” açıklamasında bulundu. Turan ayrıca, sanayi sitesinde 35 ticari birimin yer aldığını ifade etti.