TOKI’nin Ege Bölgesi'ndeki çalismalarini incelemek üzere hazirlanan program kapsaminda Çanakkale'ye gelen Turan, 500 yatakli devlet hastanesi insaatini gezerek yetkililerden bilgi aldi. Örnek hastane odasinda incelemelerde bulunan Turan, kullanilan malzeme ve içerikleri degerlendirdi.

TOKI olarak Saglik Bakanligi için 3 yili kapsayan dönemde 286 hastanenin insaatini yürüttükleri söyleyen Turan, saglik yatirimlarinin disinda baska çalismalarinin da bulundugunu belirtti. Turan, "Mülteci kamplari ile ilgili olarak, Göç Idaresi Baskanligimiz ile TOKI olarak ortak bir çalismamiz var. Bundan sonra Göç Idaresinin mülteci kamplariyla ilgili çalismalarinda ikili protokollerimiz olacak" dedi.

Türkiye'nin gelecek 50 yilini planlayip insa ettiklerini ve bundan sonraki nesillerin bu süreçte saglik kurulusu yapma konusunda islerini kolaylastirdiklarini anlatan Turan, Anadolu'da 10 ila 800 yatak kapasiteli tesislerin yapiminin sürdügünü dile getirdi.

Turan, söyle devam etti: “Bu, su demek; önümüzdeki 50 yil gelecek olan kusaklar bir daha bu isle ugrasmayacaklar. Memleketin baska isiyle ugrasacaklar. Tabii buradaki, Çanakkale'deki bu hizmet de heyecan verici bir yatirim. Türkiye'nin tamaminda, su anda buraya mahsus da degil Çanakkale'ye özel bir sey de degil, Türkiye'nin tamaminda yapilan hastaneleri keske imkan olsa, açilmadan vatandaslara gezdirebilsek. Bütün odalar tek yatak ya da iki yatakli. Çanakkale'deki bu hastanede 500 yataktan bahsediyoruz, çogunlukla tek ya da iki yatakli. Genel anlamda tek yatakli hastane. Tamami bunun üzerine kurgulanmis, çok ileri teknolojiler kullanilan, yaklasik 14 ameliyathanesi olan bir hastane. Bunun 4'ü çok ileri ameliyathaneler, büyük cerrahi müdahalelerin yapilabilecegi çok modern hastaneler. Dolayisiyla biz de bu ekibin, Türkiye'nin gelecegini insa eden ekibin bir parçasi olarak mutluluk duyuyoruz."

Çanakkale'deki insaatin hizla sürdügüne deginen Turan, gelecek yil bahar aylarinda burada hizmet vermeye baslanmasinin planlandigini aktardi.

"81 VILAYETTE SANTIYEMIZ VAR"

Turan, TOKI olarak, özellikle en alt ve orta gelir gruplarinda bulunup ev almakta zorlanan vatandaslar için yilda 50-60 bin konut insa ettiklerini belirtti.

Bunun yani sira Saglik, Gençlik ve Spor, Milli Savunma, Içisleri, Aile ve Sosyal Politikalar gibi bakanliklar ile Yüksek Ögrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna, yaklasik 20 üniversiteye binalar yaptiklarini dile getiren Turan, söyle konustu: "Su anda 81 vilayette santiyesi olan bir kurulusuz. Bu santiyeleri gezerek geliyoruz. Mesela bu seyahatimize Manisa'dan, Afyon'dan basladik, Afyon, Usak, Manisa, Izmir, Balikesir, Çanakkale ve buradan Tekirdag'a geçip Istanbul'a varacagiz. Bu 3-4 günlük bir seyahat. Yapilan islerden bahsediyorum. Bu islerin büyük bir kisminda kurum olarak bizim de emegimiz var. Arkadaslarimizin da emegi var ama yapilan isler saglikta olsun, gençlik ve sporda olsun, bakanliklarimizin yatirimlari. Sadece Kredi ve Yurtlar Kurumuna toplamda 60 bin kisilik yurt yapiyoruz. 1-2 ay içinde 15 bin kisilige yakin yurdu teslim edecegiz. Toplamda 400-420 bin koltuk kapasiteli stadyumlar yapiyoruz."

Insa ettikleri hiçbir santiyede ithal tas kullanmadiklari bilgisini veren Turan, ister mermer ister granit olsun hepsinin yerli ürünler oldugunu ifade etti.

Diger malzemelerin özelliklerine isaret eden Turan, "Malzeme kullaniminda, TOKI baskani olarak bunu söylemekte imtina etmiyorum, söylüyorum, malzeme seçiminde de öncelikli olarak sektör gelisimi böyle olur. Yerli malzemeyi önceliyoruz ama üst nitelik gerektiren, çok üst nitelikli mallar var. Dünyayla rekabet ediyoruz. Onlari da kullaniyoruz ama özellikle naturel malzemede yerli malzeme kullaniyoruz" degerlendirmesinde bulundu.