Adıyaman Çelikhan’da TOKİ tarafından inşa edilen konutlara 200 kırlangıç yuva yaptı, inşaat çalışmalarına ara verildi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yatay mimari anlayışla üretilen ve yapımı yüzde 70’e ulaşan 252 konuttan oluşan proje çalışmaları hızla devam ederken, yumurtlama dönemine giren 200 kırlangıç konutlara yuva yaptı. Kırlangıç yavrularının yuvalarına zarar vermemek için inşaat çalışmaları durduruldu.

TOKİ’nin Adıyaman Çelikhan’da 10 blok ve 252 konuttan oluşan ve cami, ilkokul, ticaret merkezinin de yer aldığı konut projesinde hâlihazırda devam eden inşaat çalışmaları sırasında B bloktaki çatı saçaklarının altındaki kırlangıç yuvalarını gören firma yetkilileri, yavru kırlangıçları yuvalarından etmemek için inşaat çalışmalarına bir süreliğine ara verdi. İlgili blokun hemen hepsinde kırlangıç yuvası olduğu için inşaata geçici olarak ara verdiklerini söyleyen İnşaat Mühendisi Ramazan Taşpınar, “Bu yuvalardan dolayı dış cephede frang bakımlarında şu an çalışma yapmıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızı farklı bloklara yoğunlaştırıyoruz” dedi. Taşpınar, projenin inşaat alanında kırlangıç yuvalarına zarar vermeyecek şekilde çalışmaların sürdüğünü, kuşların yumurtlama döneminin ardından ise B bloktaki çalışmalara devam edeceklerini söyledi. 

Hiç konut sahibi olmamış vatandaşların yegâne dost kurumu TOKİ’nin, kırlangıç yuvaları konusundaki hassasiyeti takdirle karşılandı.