Çanakkale Ayvacık’ta geçtiğimiz yıl meydana gelen depremde evleri hasar gören depremzedeler için TOKİ tarafından yapılan 205 müstakil ev tamamlandı, 116’sının kurası çekildi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde 6 Şubat 2017’de yaşanan depremden etkilenen depremzedeler için TOKİ tarafından ilk etapta yapılan ve inşa çalışmaları tamamlanan 205 konutun kuraları çekildi.  Yukarıköy’de 116, Gülpınar Köyü Kızılkeçili Mahallesi'ndeki 16, Çamkalabak Köyü’ndeki ise 73 konut bulunuyor. 

Depremden sonra bölgede 36 yerleşim yerinde bin 71 konut, 134 ahır ve 10 iş yerinin ağır hasar gördüğü ve yıkıldığı bilgisini paylaşan Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince Ayvacık'ın 36 yerleşim yerinde konteyner evler kuruldu. Bölgede yaşayan 3 bin 450 vatandaş bin 52 konteynere yerleştirildi. Sonrasında TOKİ tarafından kalıcı deprem konutlarının yapımına başlandı ve inşa çalışmaları tamamlanan konutların kura çekilişleri yapıldı.

Afet riski altındaki alanları dönüştürerek depreme dayanıklı, güvenli yapılar ve sağlıklı çevreler oluşturan TOKİ, ikinci etapta 334 deprem konutu daha yapacak.

AFET RİSKİ ALTINDAKİ BÖLGELERDE GÜVENLİ VE YAŞANABİLİR KONUTLAR

Elindeki kaynakları gecekondu bölgeleri ile deprem alanların dönüştürülmesi ve iyileştirilmesi amacıyla kullanan TOKİ, çağdaş kentleşmeye dönük kapsamlı politikalar yürütüyor. Afet riski altındaki bölgelerde yaşayan vatandaşlara güvenli ve yaşanabilir koşullar sunmaya yönelik projeler için kaynak aktarmaya devam eden TOKİ, bu alandaki faaliyetlerini geliştirerek hızlı kentleşmeye ve bunun olumsuz etkilerine maruz kalan kentlerde yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Şubat 2017’de 5,3 büyüklüğünde depremle sallanan Çanakkale Ayvacık’ta güvenli ve çağdaş konutlar üreterek depremzedeleri sevindiren TOKİ, bölgede 334 deprem konutunu daha hayata geçirecek.