Toplu Konut İdaresi Başkanı M. Ergün Turan, Soma’daki maden faciasında şehit olan işçilerin aileleri için inşa edilen konutların önümüzdeki birkaç hafta içerisinde teslim edeceğini söyledi.

Soma'daki maden faciasında şehit olanların ailelerine yönelik Gaziantep OSB'nin finansmanını sağladığı bir projeyi bitirdiklerini ve 301 konutun kuraların çekildiğini, konutların önümüzdeki haftalarda teslim edileceğini söyleyen Turan, TOKİ’nin Manisa Akgedik’te inşa ettiği 5 bin konutluk yeni şehrin ilk etabı olan bin 101 konutun şantiye alanında incelemelerde bulundu.

BİN 100 KONUT BİTME AŞAMASINDA

Yunusemre Belediyesi ortaklığıyla geliştirilen Akgedik Yunuskent Projesi alanını gezen Turan, konutların son durumuyla şu bilgileri verdi: "Yunusemre ilçesinde Akgedik Yunuskent Projesi kapsamında yaptırılan 2 bin 700 konuttan bin 100'ü bitme aşamasına geldi, bu yaz vatandaşlarımız oturmaya başlayacak. Diğer bin 600 konutta ise önümüzdeki baharda oturmaya başlanacak. Konutlar 5 bin 500'e tamamlanacak. Dairelerimizin bin 100' üne vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve satıldı. Yine 39 dükkân için geçtiğimiz hafta içinde açık artırmayla bir ihale yaptık.”

Turan, yerel ve yatay mimari anlayışla inşa edilen sosyal konutların yanı sıra, yapımı tamamlanma aşamasına gelen Manisa İl Emniyet Müdürlüğü binasında da incelemelerde bulundu.

25-30 BİN NÜFUSLU BİR KASABA

Projenin her bir etabında bulunan cami, okul alanları, çocuk oyun alanları ve parkları, spor alanları, basket ve futbol sahalarıyla komplike bir semt inşa ettiklerini vurgulayan Turan,  çalışmalar bittiğinde buranın 25-30 bin nüfuslu bir kasaba olacağını söyledi. Turan ayrıca, “Bu yazın sonunda burada 5 bin vatandaşımız yaşamış olacak" diye konuştu.

1 MİLYAR 198 MİLYON TL YATIRIM

Şehzadeler şehri Manisa’da bugüne kadar 7 bin 566 konutun inşasına başladıklarını ve bu konutlardan 4 bin 742’sini tamamlayarak vatandaşlara teslim ettiklerini belirten Turan,     “Manisa’ya ayrıca aile sağlık merkezi, hastane, okul, cami, kamu hizmet binası, spor salonu ve ticaret merkezi olmak üzere 1 milyar 198 milyon TL’lik yatırım yaptık” diye konuştu.