Ülke genelindeki konut ihtiyacına dönük orta ve uzun vadeli eylem planları hazırlayan TOKİ, Anadolu’nun birçok bölgesinden gelen konut talebi karşılamak için yoğun mesai harcıyor.

Güvenli yapılar ve günün ihtiyacına yanıt veren çağdaş yaşam alanları üreten TOKİ, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen konut talebini karşılayabilmek için yerel yönetimlerle iş birliği içinde kapsamlı konut üretim programı uyguluyor. Üretilen konutlardan çok daha fazla talep alındığını söyleyen TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “Dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımıza yönelik arz ettiğimiz konutlara 5-10, hatta 50 katı müracaat alıyoruz” açıklamasında bulundu.

İstanbul'da 605 konuta yaklaşık 17 bin, Kütahya’da bin 51 konuta 8 bin 70, Adana Seyhan’da 88 konuta 413, Erzurum Palandöken’de ise 114 konuta bin 827 başvuru yapıldığını belirten TOKİ Başkanı Turan, İdare olarak konut talebi karşılamak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

İSTİHDAM ARTIYOR, BÜYÜKŞEHİRLERE GÖÇ AZALIYOR

Özellikle gelişmekte olan bölgelerde ve yeni sanayi siteleriyle istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlamanın hedeflendiği şehirlerde yoğun bir konut talebinin olduğunu aktaran Turan, Aksaray’da inşa çalışmaları devam eden, bin 600 iş yerini kapsayan sanayi sitesinin olduğu bölgedeki yoğun konut talebinden bahsetti. Turan, Aksaray’da satışı gerçekleştirilen 377 konuta 7 bin 341 başvuru yapıldığını söyledi.

Turan, Karaman Organize Sanayi Bölgesi’nin 3-4 yıl içerisinde15-20 bin nüfusun yaşayacağı yeni bir merkez haline geleceğini ve burada çalışan alt gelir gurubundaki vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacaklarını belirtti. Turan, TOKİ’nin ülkenin dört bir yanında inşa ettiği projelerle yeni istihdam alanı ve iş olanakları oluşturduğuna ve böylelikle büyükşehirlere olan göçün önüne geçildiğine dikkat çekti.

DOĞU’DA BÜYÜK KONUT HAMLESİ

Güneydoğu Anadolu’da terör dolayısıyla büyük bir konut hamlesi başlatan TOKİ, terörün yıktığı yerleri yeniden inşa ederek mağdur olan vatandaşların acil konut ihtiyaçlarını karşılıyor. Şırnak ve Diyarbakır’da yapımı tamamlanan konutların vatandaşlara teslim edildiğini söyleyen Turan, geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’da satışa sunularak kurası yapılan 808 konuta 9 bin 327 başvurunun yapıldığını aktardı.

İSTANBUL’DA 605 KONUTA YAKLAŞIK 17 BİN BAŞVURU

İstanbul’da artan konut ihtiyacına dönük Kayaşehir’de orta gelir seviyesi için üretilen yatay mimari ve mahalle konseptinde inşa edilen, 25 Nisan’da hak sahipleri belirlenen 605 konuta vatandaşın yoğun ilgi gösterdiğini anlatan TOKİ Başkanı Turan, “Konutlara 10 gün içinde toplam 16 bin 161 olmuştur. Bu başvuruların içinde 667 engelli vatandaşımız ve 262 şehit ailesi bulunmaktadır" açıklamasında bulundu. Turan, ayrıca 20 Nisan’da kurası çekilen İstanbul Şile’deki 103 konuta 882 vatandaşın başvuruda bulunduğunu hatırlattı. 

Trabzon Pelitli’de ise kentsel dönüşüm kapsamında üretilen 41 konuta 893 kişinin başvuruda bulunduğunu belirten Turan, projeyle ilgili şunları söyledi: “Konutlarımızın kurasını 29 Ocak günü gerçekleştirdik. Projemiz içerisinde ayrıca cami ve ticaret merkezi de bulunuyor. Trabzon’un yöresel mimarisine uygun şekilde, bina cephelerinde ahşap kaplamalar, zemin kat seviyesinde ise taş kaplamalar kullandık.”

KONUT ÜRETİMİNDE NÜFUS DURUMU VE GÖÇ SORUNSALI

Konut inşa ederken, kentlerdeki nüfusun durumunu ve TÜİK verilerini de dikkate aldıklarını ifade eden Turan, şehirlerin mevcut ve gelecekteki nüfusunu dikkate alarak planlama yaptıklarını, böylece ileride oluşacak konut ihtiyacının karşılanmasını konusunda önemli bir adım attıklarını kaydetti.

Şehirlerde konutlar inşa ederken, kent nüfusunun durumunu ve TÜİK verilerini dikkate aldıklarını vurgulayan Turan, “Şehirlerimizin mevcut ve gelecekteki nüfusunu dikkate alarak planlamalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bunu yaparak gelecek yıllara oluşacak konut ihtiyacının karşılanmasını konusunda önemli bir adım atıyoruz” dedi.

Bunun yanında, konut üretirken, vatandaşları konut sahibi yaparken göç sorununa çözüm getirdiklerini de dile getiren Turan, şöyle devam etti:  “Vatandaşlarımızı kendi şehirlerinde ev sahibi yaparak göçü de doğal yolla engelliyoruz. İnsanın şehirle en önemli bağı, orada ev sahibi olmasıdır. Şehirlerimizde insanlarımızın en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacı karşılanırsa göçün önüne geçilir. Şehirlerimizin planlı konut üretimiyle gelişimini sağlayıp, yeni yaşam alanları oluşturarak göç önlenebilir.”

38 İLDE 8 BİN 327 KONUTUN AÇIK SATIŞTA

Son 4 yıldır üretilen konutların yüzde 95’inin, 2017 yılında yapılanların ise yüzde 98’inin alt ve orta gelir grubu için yapılan sosyal konutlar olduğunu söyleyen Turan, “Ağırlıklı motivasyonumuz, TOKİ olmazsa konut sahibi olamayacak vatandaşları ev sahibi yapmak” dedi. Şu anda 38 ilde 8 bin 327 konutun açık satışta olduğunu belirten Turan, projelere göre farklılık gösteren konut fiyatlarının 67 bin TL’den, taksitlerin ise 269 TL’den başladığını söyledi.

Konut satış fiyatlarının, taksitlerin ve başvuru şartlarının TOKİ’nin web sayfasında yer aldığını belirten Turan,  satışa sunulan konutlarla ilgili şu rakamsal verileri paylaştı: “Adana 118, Adıyaman 155, Afyon 35, Ankara bin 46, Antalya 5, Ardahan 73, Balıkesir 384, Bilecik 25, Bitlis 4, Bursa 120, Çankırı 13, Denizli 11, Düzce 134, Edirne 3, Eskişehir 40, Gaziantep 749, Hatay 645, Isparta 5, Kars 3, Kastamonu 26, Kayseri 205, Kocaeli 14, Konya 78, Kütahya 26, Kırıkkale 18, Kırşehir 738, Malatya 72, Mardin 107, Niğde 61, Sakarya 338, Sivas 812, Samsun 751, Şanlıurfa bin 3, Trabzon 8, Uşak 50, Yozgat 246, Van 65, Zonguldak 141 konuttan oluşuyor.”