Basbakanlik Toplu Konut Idaresi (TOKI) Baskani Mehmet Ergün Turan insanlarin dogduklari yerde yasamak isteyecegini, bu potansiyele karsilik vermeye çalistiklarini belirtti.

Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgelerinde de büyük santiyelerinin bulundugunu ifade eden Turan, Diyarbakir'da stadyum insaatinin sürdügünü, Bismil ilçesindeki hastane insaatinin ise tamamlanmak üzere oldugunu söyledi. Turan, Batman'daki stadyumun yaninda kapali yüzme havuzunun da yer alacagini kaydederek, söyle konustu: "Çözüm süreci ile olusan bahar havasi Dogu ve Güneydogu Anadolu bölgesindeki devasa yatirimlara yansiyacaktir. Yasami kolaylastikça inaniyorum ki insanlar büyük sehirlere göç etmeyecektir. Çünkü güzel bir cografya, insanlar dogduklari yerde yasamak isterler. Biz de bu potansiyele karsilik vermeye çalisiyoruz."

"Bu sosyal devletin en önemli yansimasidir"

Baskan Turan, Anadolu'da insanlari kira öder gibi hatta bazi vilayetlerde kiradan da ucuz bir sekilde ev sahibi yapmanin en önemli görevleri oldugunun altini çizdi.

"TOKI'nin asli fonksiyonunun da konuta erismekte zorlanan dar gelirli vatandaslari nitelikli konut sahibi yapmak oldugunu belirten Turan, sunlari söyledi: "650 bin vatandasimiz TOKI konutlarinda oturuyor. Son bir yilda yaptigimiz konutlarda 2+1 dairelerde 6-8 bin lira arasinda pesinat, 230 lira ile 480 lira arasindaki taksitlerle ve sahibi yapiyoruz. Batman'da vatandaslarimiz evin içine oturduktan sonra taksitleri ödemeye baslayacak. Bu sosyal devletin en önemli yansimasidir. Bu gelismis bir çok ülkede yapilabilecek bir gelisme degil ama hamdolsun ülkemiz bunu basariyor."

"Batman konutlari örnek proje"

Batman'da Emekliler Dernegi ile yaptiklari projeyle bin 472 konut yaptiklarini animsatan Turan, "Emeklilerin bizden beklentisi var. Batman'daki bu proje Türkiye deki diger emeklilerimize de örnek olacak bir projedir. Insallah Anadolu'nun diger yerlerindeki emeklilerde bu tür organizasyonlar yaparak onlari da 230- 450 lira arasinda taksitlerle ev sahibi yapmak için ugrasacagiz. Insallah yil sonuna kadar bu konutlari hak sahiplerine teslim etmis olacagiz" degerlendirmesinde bulundu.