Turan, Izmir Çesme konutlarinda tas isçiliginin ön planda olduguna dikkat çekti. Turan, yapimi devam eden Bornova Devlet Hastanesi’nin tamamlandiginda Izmir’in saglik altyapisina büyük deger katacagini söyledi.

TOKI Baskani M. Ergün Turan Izmir’de gerçeklestirdigi incelemeleri kapsaminda, Çesme’de insaati devam eden bin 153 konut projesini gezerek çalismalar hakkinda bilgi aldi. TOKI Baskani, düsük gelirli vatandaslarimiz için yapilan Çesme konutlarinin yöresel mimaride insa edildigini ve tas isçiliginin ön planda oldugunu ifade etti. Turan, “Çesme konutlari tamamlandiginda hem ülkemiz için örnek bir proje; hem de model bir uygulama olacak” diye konustu.

M. Ergün Turan, yapimi devam 200 yatak kapasiteli Bornova Devlet Hastanesi’ni de yerinde görerek bilgi aldi. Hastanenin tamamlandiginda Izmir’in saglik altyapisina büyük deger katacagina vurgu yapti.

Balikesir Burhaniye’de yurt santiyelerinde inceleme

TOKI Baskani Turan, Balikesir ve ilçelerinde Idarenin gerçeklestirdigi uygulamalari denetleyerek, incelemelerini sürdürdü. Burhaniye ilçesinde teslim asamasinda olan 202 ögrenci kapasiteli yurt binasini yerinde gören TOKI Baskani, önümüzdeki egitim ve ögretim dönemine yetisecek olan Burhaniye Örentepe Yurdu ve Sosyal Tesisleri’nin hayirli olmasi dileginde bulundu. Turan ayrica, insaati devam eden Burhaniye Orjan Bölgesi 114 Kisilik Yurt ve Sosyal Tesisleri santiyesini de gezerek bilgi aldi.

Çanakkale’ye 400 yatakli devlet hastanesi

TOKI Baskani M. Ergün Turan Çanakkale’deki incelemelerine Ayvacik’ta tamamlanmak üzere olan 30 yatakli devlet hastanesini gezerek basladi. M. Ergün Turan, Ezine Belediye Baskani Haluk Babaoglu’nu da ziyaret etti. Ziyarette gerçeklestirilecek projeler hakkinda isbirligi ele alindi. Çanakkale devlet hastanesi insaatinda incelemelerde bulunan TOKI Baskani, “Yapimi hizla devam eden Çanakkale Devlet Hastanesi’nin 2016 yilinin bahar aylarinda teslim etmeyi amaçliyoruz” dedi.

“286 hastanenin insaatini yürütüyoruz”

Çanakkale’de gazetecilere açiklamalarda bulunan Turan, Saglik Bakanligi için 3 yili kapsayan dönemde 286 hastanenin insaatini yürüttükleri söyledi. Sadece saglik yatirimlari yapmadiklarini belirten TOKI Baskani, “Mülteci kamplari ile ilgili olarak, Göç Idaresi Baskanligimiz ile ortak bir çalismamiz var. Göç Idaresinin mülteci kamplariyla ilgili çalismalarinda ikili protokollerimiz olacak.” dedi.

“Türkiye’nin 50 yilini insa ediyoruz”

Türkiye'nin gelecek 50 yilini planlayip insa ettiklerini ve bundan sonraki nesillerin bu süreçte saglik kurulusu yapma konusunda islerini kolaylastirdiklarini anlatan Turan, Anadolu'da 10 ila 800 yatak kapasite arasinda hastanelerin yapiminin sürdügünü dile getirdi.

TOKI Baskani sözlerin söyle sürdürdü; “Türkiye'nin tamaminda, yapilan hastaneleri imkân olsa, açilmadan vatandaslara gezdirebilsek. Bütün odalar tek ya da iki yatakli. Çanakkale'deki bu hastane de 500 yataktan bahsediyoruz, çogunlukla tek ya da iki yatakli. Çok ileri teknolojiler kullanilan, yaklasik 14 ameliyathanesi olan bir hastane. 4'ü çok donanimli ameliyathaneler, büyük cerrahi müdahalelerin yapilabilecegi modern ameliyathaneler. Dolayisiyla biz de bu ekibin, Türkiye'nin gelecegini insa eden ekibin bir parçasi olarak mutluluk duyuyoruz."

Çanakkale'deki hastane insaatinin hizla sürdügüne deginen Turan, gelecek yil bahar aylarinda burada hizmet vermeye baslanmasinin planlandigini aktardi.

Alt ve orta gelir grubuna yilda 50-60 bin konut

Turan, özellikle en alt ve orta gelir gruplarinda bulunup ev almakta zorlanan vatandaslar için yilda 50-60 bin konut insa ettiklerini belirtti.

Saglik, Gençlik ve Spor, Milli Savunma, Içisleri, Aile ve Sosyal Politikalar gibi bakanliklar ile Yüksek Ögrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ve yaklasik 20 üniversiteye binalar yaptiklarini dile getiren Turan, söyle konustu: “Su anda 81 vilayette santiyesi olan bir kurulusuz. Bu seyahatimize Manisa'dan, Afyon'dan basladik, Usak, Manisa, Izmir, Balikesir, Çanakkale ve buradan Tekirdag'a geçip Istanbul'a varacagiz. Bu 3-4 günlük bir seyahat. Bu islerin büyük bir kisminda kurum olarak bizim de emegimiz var. Arkadaslarimizin da emegi var ama yapilan isler saglikta olsun, gençlik ve sporda olsun, bakanliklarimizin yatirimlari. Sadece Kredi ve Yurtlar Kurumu’na toplamda 60 bin kisilik yurt yapiyoruz. 1-2 ay içinde 15 bin kisilige yakin yurdu teslim edecegiz. Toplamda 400-420 bin koltuk kapasiteli stadyumlar yapiyoruz.”