Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan, Diyarbakir Istasyon Meydani'ndaki toplu açilis töreninde yaptigi konusmada, Diyarbakir'da 2002 öncesi 44 kilometre bölünmüs yol varken, 2003'ten sonra 343 kilometre bölünmüs yol yaptiklarini anlatti. Cumhurbaskani su bilgileri verdi, “2002 öncesi 10 yil Diyarbakir'da yapilan harcama 179 trilyon, kardeslerim, 2003-2014 arasi yapilan harcama 1 katrilyon 600 trilyon. 2003-2014 bütün bu bölgede yapilan toplam yatirim bedeline baktigimiz zaman her geçen gün daha da artiyor ama benim size önemli bir seyi burada nakletmem gerekiyor o da su, Diyarbakir'da son 13 yilda yaptigimiz toplam yatirim 19 katrilyon.”

Cumhurbaskani Erdogan, bölgede pek çok yerde normalde belediyelerin yapmasi gereken islerin sirf vatandaslar magdur olmasin diye ilgili bakanliklarin yürüttügüne isaret ederek, örnegin Van'in içme suyu ihtiyacini karsilamak ve bunun yatirimini yapmanin büyüksehir belediyenin görevi oldugunu ama yapilmadigini vurguladi.

637 milyarlik yatirimin açilisi gerçeklestirildi

Diyarbakir'a eli bos gelmediklerini, toplam yatirim bedeli 637 milyar olan 45 eser ve hizmetin açilisini gerçeklestireceklerini belirten Erdogan, egitim, saglik, üniversite, TOKI, kültür ve turizm, enerji, gida tarim ve hayvancilik alanlarinda yatirimi tamamlanarak hizmete giren eser ve yatirimlari sayarak, tüm yatirimlarin Diyarbakir'a hayirli olmasini diledi.

Hakkari ve Yüksekova’ya 150 yatakli hastane

Cumhurbaskani Erdogan, Hakkari'de ve Yüksekova'da açilisi yapilacak 150'ser yatakli hastanelerin açilisinda vatandaslarin terör örgütünce, açilisa katilmamalari yönünde tehdit edildigini anlatarak, orada bir kadin doktorun yanina gelerek, “Her gün hastaneye gelirken tehdit ediliyoruz” demesi üzerine, doktorlara, ögretmenlere, polislere lojman yapilmasi talimatini verdigini, bu lojmanlarin da çok kisa sürede tamamlandigini anlatti.

Cumhurbaskani Erdogan, konusmasinin ardindan yatirimi tamamlanan hizmet ve eserlerin toplu açilisini kurdele keserek gerçeklestirdi. Erdogan'a esi Emine Erdogan, Gida Tarim ve Hayvancilik Bakani Mehdi Eker, Kalkinma Bakani Cevdet Yilmaz, Maliye Bakani Mehmet Simsek, Içisleri Bakani Sebahattin Öztürk ve TOKI Baskani M. Ergün Turan da eslik etti.

TOKI Baskani, “Diyarbakir en çok yatirim yaptigimiz illerden”

TOKI Baskani M. Ergün Turan da toplu açilis töreninde yaptigi konusmada, Idarenin, nitelikli sosyal konut üretimi ve gecekondu dönüsüm çalismalarini yurt sathinda 585 santiyede yogun bir sekilde sürdürdügünü ifade etti. TOKI’nin konut üretiminde ne çok yatirim yaptigi illerden birinin Diyarbakir olduguna dikkat çeken Turan, “Toplamda 10 bin 760 konut insa edilmistir. Proje asamasinda 2 bin 513 konut bulunmaktadir.” dedi.

TOKI Baskani sözlerini söyle sürdürdü; Ayrica Diyarbakir’da TOKI’nin insa ettigi önemli projeler yer almaktadir. 4 ilkögretim okulu, 9 lise, 7 hastane, 3 saglik ocagi ve 33 bin seyirci kapasiteli UEFA standartlarinda büyük bir stadyum bulunmaktadir. TOKI olarak baslattigimiz yatirimlarin bedeli yaklasik 1 milyar 300 milyon liradir.

Diyarbakir’da 27 hektarlik alanda kentsel dönüsüm

Bunun disinda Ali Pasa ve Lalabey ve yine Suriçi Mahallelerinde çarpik netlesmeyi önlemek ve halkin saglikli dayanikli yapilardan olusan bir kentsel çevreden istifa etmesini saglamak amaciyla TOKI, Valilik ve Büyüksehir Belediyesi, Sur Belediyesi arasinda imzalanan protokoller çerçevesinde 27 hektarlik bir alanda kentsel dönüsüm çalismasi sürdürmekteyiz. Bugün huzurlarinizda resmi olarak açilisi yapilacak olan Üçkuyular’daki 768’i yoksul konutu olmak üzere toplamda bin 892 konut bulunmaktadir.

Sayin Cumhurbaskanim gösterdiginiz hedef dogrultusunda 2023 yilina kadar bir milyonu askin nitelikli konutu ülkemize ve vatandaslarimiza kazandirmak için bir plan ve program dâhilinde çalismalarimizi sürdürmekteyiz. Konut sahibi olamamis vatandaslarimiz için nitelikli sosyal konut üretmeye ve bu çerçevede mahalle kültürünü gelistirecek yatay ve yerel mimari özellikli projelere agirlik vermekteyiz. Alternatif konut programlari gelistirerek sehirlerimize yeni degerler katmaya devam ediyoruz.”