TOKI Baskani Turan, TOKI konutlarinda talep ya da herhangi bir satis sorunu yasanmadigini, yogun ilgiye yanit vermeye çalistiklarini söyledi. “TOKI'nin elinde satilmayan 120 bin dolayinda konut bulundugu” yönündeki iddialari degerlendiren Turan söyle konustu: “TOKI'nin elinde bulunan konut sayisi 120 bin degil, 120 olabilir. O da satamadigimiz daireler degildir. Örnegin bazi daireler kuzey cephede kalmistir. Bu sekilde bir projede bir ya da iki daire vardir. Onlarin sayisi da 500’ün altindadir. Kesinlikle ‘120 bin’ diye bir rakam söz konusu degildir.”

TOKI konutlarina ilgi büyük

TOKI'nin ürettigi konutlara büyük ilgi oldugunu vurgulayan TOKI Baskani, “Bir bölgemizde sadece 19 konuta 5 bin 200 müracaat aliyoruz. 750 konuta 12 bin müracaat aliyoruz.” diye konustu.

“Bizde balon yok talep patlamasi var”

Turan, Türkiye'de konut balonu olabilecegine iliskin yurt disindan zaman zaman yapilan yorumlara da deginerek, sözlerini söyle sürdürdü: “Sunu söyleyebilirim; Bizim segmentimizde ‘balon yok, talep patlamasi var.’ Türkiye'de özel sektörde, belki üst segmentlerde sikisma olabilir. Arz talep dengesine göre fazla arz yapilabilir ama özel sektör bunu zaten dengeler, satamiyorsa o segmente yatirim yapmaz. Fakat ben özellikle belli segmentlerde, bizim ugrastigimiz orta gelir seviyesine kadar olan segmentlerde asla ve kata bir balon oldugu kanaatinde degilim. Kismen üst segmentlerde sikinti olabilir, bunu da ben bilmiyorum ama özel sektör temsilcileri bu konuyu daha iyi okurlar.”

“Dengeleyici bir unsuruz”

Yüksek arazi fiyatlarinin insaat maliyetleri ve konut fiyatlarina etkisine de deginen TOKI Baskani Turan, insaat sektörünün, Türkiye'nin en kiymetli, belki de ekonominin en dinamik sektörlerinden birisi olduguna dikkati çekti.
Turan, sektörün en önemli argümanlarindan birinin gayrimenkul, arazi fiyatlari oldugunu vurgulayarak söyle devam etti: “Iste yine tam da o noktada, TOKI'nin kanuni yetkisi sektörü dengeleyecek unsurlardan bir tanesidir. Sektörde bir sey olursa, biz konut almada zorlanan alt ve orta gelir grubundaki vatandaslarimiz adina dengeleyici bir unsuruz. Dolayisiyla çok yüksek fiyatlara kimse konut almaz. TOKI, bu segmente, bu vatandaslarimiza yönelik yilda asgari 50 bin konut üretiyor. Arazi üretimimiz de tabi bu çerçevede devam ediyor. Ama büyük bir piyasadan bahsediyoruz. Dolayisiyla hepsini benim okumam ya da cevaplamam dogru degil.”

“Kurdaki sapma”

Döviz kurlarindaki artisin sektöre olasi yansimalarina da deginen Turan, “Kurda yüzde 15-20'lik bir sapma söz konusu. O da su anda daha stabil olmus vaziyette degil. Ben sektörü etkiledigi kanaatinde degilim.” degerlendirmesinde bulundu.

Borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut sahipleri için bir süre önce yüzde 20 indirim kampanyasi düzenlediklerini hatirlatan Turan, sunlari dile getirdi: “En son indirim kampanyamizdan 2013 yili sonunda 12 bin vatandasimiz faydalandi. 2015 yilinin mart ayinda yaptigimiz indirim kampanyasindan tam üç kati, 34 bin vatandasimiz faydalandi. Iki kampanyamiz da ayni kosullardaydi. Daha önemli veri verecegim; ‘Vatandaslarimiz kendi borçlarini nasil kapattilar?’ diye baktik. 1 milyar 400 milyon liraya yakin bir borç kapatildi. Bunun 700 milyon lirasini vatandasimiz kendi kaynaklarindan yatirdi, kredi dahi kullanmadi.”