Trabzon Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoglu, “Çömlekçi birinci etap kentsel dönüsüm alani, Trabzon’un ismine, tarihine ve kültürüne yakisir bir sekilde sehrimize kazandirilacak” dedi.

Toplu Konut Idaresi (TOKI) ve Trabzon Büyüksehir Belediyesi tarafindan sürdürülmekte olan Çömlekçi birinci etap kentsel dönüsüm projesi kapsaminda Esentepe Mahallesi’nde kamulastirilan binalarin yikim çalismalarina baslandi. Söz konusu 42 binanin yikimin tamamlanmasiyla birlikte 134 binanin bulundugu Çömlekçi birinci etap kentsel dönüsüm alaninda yikilan bina sayisi 126’ya ulasacak. Alanda bulunan diger binalarin yikimin tamamlanmasinin ardindan ise hazirlanan projenin uygulamasina baslanilacak.

Konuyla ilgili olarak degerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyüksehir Belediye Baskani Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoglu, Çömlekçi kentsel dönüsüm projesinin Kaymakli, Esentepe ve Degirmendere mahallelerini de kapsayan dev bir proje oldugunu ifade ederken, “Bu dev projeye 22,5 dönümlük birinci etap kentsel dönüsüm alanindan basladik. Bugünde bu alanin Esentepe Mahallesi’nde bulunan kisminda yikim çalismalarimiza start verdik. Esentepe’de 42 binanin yikimini gerçeklestirecegiz. Böylece toplamda 134 binanin yikilacagi Çömlekçi birinci etap kentsel dönüsüm alanindaki binalarin 126’sinin yikimini gerçeklestirmis olacagiz. Kalan binalarin da yikimini kisa sürede tamamlayarak bölgede hazirlanan projenin uygulamasina baslayacagiz. Çömlekçi birinci etap kentsel dönüsüm alani, Trabzon’un ismine, tarihine ve kültürüne yakisir bir sekilde Trabzon’a kazandirilacak” diye konustu.

Çömlekçi’de ikinci etap kentsel dönüsüm çalismalarina da basladiklarini hatirlatan Baskan Gümrükçüoglu, “Su an ikinci etap kentsel dönüsüm alaninda deger tespit çalismalari sürdürülüyor. Bu çalismalarin tamamlanmasinin ardindan hak sahipleriyle görüsmelere baslanacak. Bu sekilde etap etap Çömlekçi Kentsel Dönüsümü’nü tamamlayacagiz” ifadelerini kullandi.