TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, turizm sektöründe çalışan emekçiler için yeni projeler geliştirdiklerini belirterek, projenin ilk etabında Antalya'da 583 konut inşa edeceklerini ve ilk etap için ihaleyi gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Karaman’da OSB işçilerini, Bursa ve Gaziantep'e basın mensuplarını, İzmir Çeşme’de turizm çalışanlarını kira öder gibi ev sahibi yaptıklarını anımsatan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, evi olmayan turizm sektörü çalışanları için Antalya’da bin 900 konuttan oluşan bir proje geliştirdikleri bilgisini verdi. Turan, “Alt gelir grubu turizm çalışanları kira öder gibi ev sahibi olacak. 250 ila 400 TL’lik taksitleri evlerine taşındıktan sonra ödemek kaydıyla turizm çalışanlarını ev sahibi yapacağız" açıklamasında bulundu.

50.040 METREKARE ALANDA YENİ BİR YAŞAM KURULUYOR

Antalya’da bin 900 konuttan oluşan projenin ilk etabında 583 konut inşa edeceklerini belirten Turan, ilk etap için ihaleyi gerçekleştirdiklerini söyleyerek, 50.040 metrekarelik alan üzerinde tasarlanan projemiz, kültür tesisi ve diğer sosyal donatılarıyla yeni bir yaşam merkezi olacağını ifade etti.

Projenin mahalle kültürünü yansıtacağını kaydeden Turan, TOKİ olarak sosyal ihtiyaçlara cevap veren, mahalle kültürünün oluşmasına imkân tanıyan projelere ağırlık verdiklerini ve üretimlerini bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini söyledi.

TURİZM ÇALIŞANLARINA SAĞLIKLI BİR SOSYAL YAŞAM SUNULUYOR

Projede, 3 tipte tasarlanan 13 blokun yer alacağını belirten Turan, çocuk oyun alanı, basketbol sahası, gazebo ve bitkilendirme gibi donatı ve peyzaj uygulamalarını içeren konut alanının, görsel açıdan zenginlik sunan nitelikli yapısal ve bitkisel peyzaj elemanlarıyla zenginleşeceğini söyledi. Sosyal etkileşimi destekleyecek kültür tesislerinin de inşa edileceği bilgisini paylaşan TOKİ Başkanı Turan, turizm çalışanlarının sağlıklı bir sosyal yaşam sürebilmesi için, projenin bütüncül bir yaklaşımla ele aldığını ifade etti.

Turan, şöyle devam etti: “Proje kapsamında inşa edeceğimiz kültür merkezinde 8 atölye, kütüphane, sergi salonu, fuaye alanı ve 260 metrekare büyüklüğünde çok amaçlı salon yer alıyor. Binanın cephesinde yöresel ve geleneksel bir malzeme olan traverten kullanılırken, modern çizgiyi de yansıtmak amacıyla alüminyum güneş kırıcıları tercih ettik. Kullanıcıların odak noktası ve toplanma merkezi olarak tasarlanan tesisle, kültür ve sanat üretimlerine katkı sağlanmasını amaçladık. Proje alanında yer alan cami ise geleneksel ve modern çizgilerin harmanlandığı bir tasarım anlayışını yansıtacak.”