Turan, yapimi tamamlanan Antalya Stadyumu’nun yaklasik 15 gün içinde Gençlik ve Spor Bakanligi’na teslim edilecegini söyledi. TOKI Baskani Turan, Antalya’daki incelemeleri kapsaminda, Antalya Büyüksehir Belediye Baskani Menderes Türel’i ziyaret etti.

Gazetecilere açiklamalarda bulunan TOKI Baskani, turizm çalisanlarinin ev sahibi olmasiyla ilgili ön çalismalari baslattiklarini ve bu çalismalari yerinde görmek ve tespit etmek amaciyla kente geldiklerini söyledi.

Turizm emekçilerine 250 lira taksitle konut

TOKI Baskani, “Ilk etapta 5 bin konutluk arazi üretme noktasinda çalisma yaptik. Turizm sektöründeki alt gelir grubu emekçilere konut yapacagiz. Proje üst gelir grubunu kapsamiyor. Alt gelir grubu turizm çalisanlari kira öder gibi ev sahibi olacak. 250 ile 400 lira arasindaki taksitlerle ve ödemeleri konutlarina tasindiktan sonra baslamak kaydiyla ev sahibi yapacagiz.” dedi.

“Yeni bir mimari anlayisla çalisiyoruz”

Yeni bir konsept ve mimari anlayisla çalistiklarini belirten Turan, “Yöresel mimari, yöresel taslarin kullanildigi bir semt olma özelligi tasiyan projeler üzerinde çalisiyoruz. Baskanimiz Sayin Menderes Türel'in de bu konuda yetismis bir ekibi var. Çok degerli katkilari olacagi kanaatindeyim. Antalya'daki çalismalarimiz diger illere göre daha kolay olacak.” diye konustu.

“Ilk etapta 5 bin konut”

Antalya Büyüksehir Belediye Baskani Menderes Türel ise TOKI Baskani Turan ve ekibiyle "arama konferansi" denilebilecek bir çalisma gerçeklestirdiklerini söyledi. TOKI ile yapilacak projeleri masaya yatirdiklarini anlatan Türel, toplanti ile turizm çalisanlarina konut projesini de baslatma asamasina geldiklerini 
dile getirdi.

Tespit edilen alanda ilk etapta 5 bin konut yapilmasina karar verdiklerini ifade eden Türel, sözlerini söyle sürdürdü:

“Arazi çalismalarinin sonuçlandirilmasi en erken 5-6 ayi bulabilir. Biz zaman kaybetmeyecegiz. Proje çalismalarini tamamlayacagiz. Arazi sorunlarinin çözülmesi ve projenin tamamlanmasiyla 2016 senesinin ilk 6 ayinda kazmayi vurmak istiyoruz. Çok önem verdigimiz bir proje. Toplantida ayrica hal alaninin genisletilmesiyle ilgili neler yapilabilecegini görüstük. Antalyalilar için verimli bir çalisma oldu.”

Antalya Stadyumu’nda sona gelindi

TOKI Baskani Turan, daha sonra insaati bitme asamasina gelen 33 bin seyirci kapasiteli Antalya Stadyumu’nda, Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor Il Müdürü Burhanettin Hacicaferoglu ve yüklenici firma yetkilileri ile birlikte incelemelerde bulundu. TOKI Baskani, Idare olarak 18 stadyum projesinden 2'sini tamamladiklarini ve 16 stadin insaatinin sürdügünü söyledi.

Antalya Stadyumu çevreci ve ekolojik bir stat

Türkiye'de son 5 yilda 580 bin koltuk kapasiteli stadyum yapildigina dikkat çeken Turan, “Son derece çagdas normlari içinde barindiran statlar yapiyoruz. Antalya'daki stat da çevreci, ekolojik bir stat. Türk mühendisligi açisindan çok basarili bir is. Stadyum teknik olarak bitti. 15 gün içinde kabulünü yapacagiz ve ardindan Gençlik ve Spor Bakanligina teslim edecegiz.” dedi.

Antalya’ya 10 bin seyirci kapasiteli spor salonu

TOKI Baskani Turan daha sonra, Antalya’ya sportif anlamda daha da deger katacak, TOKI’nin insa ettigi 10 bin seyirci kapasiteli kapali spor salonu insaatinda incelemelerde bulundu. Basketbol, voleybol ve hentbol maçlarinin oynanacagi spor salonunda, tüm branslar için 14 ayri antrenman sahasi yer aliyor.