Türk resminin en üretken ressamlarından Hoca Ali Rıza Bey, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından düzenlenen törenle anıldı.

“Türk resminin Hocası” olarak tarihe geçen, Sultan II. Abdülhamid tarafından Nişan-ı Mecidî ile ödüllendirilen ünlü ressam Hoca Ali Rıza Bey, 88’inci ölüm yıldönümünde TOKİ tarafından düzenlenen törenle mezarı başında anıldı. Ressamın bini aşkın eseri ve ressam hakkında yazılmış yazıların yer aldığı eserinin tanıtımı için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi’nde geniş katılımlı bir panel gerçekleştirildi. Panel kapsamında, 5 bine yakın eseri bulunan sanatçının resimlerinin bulunduğu bir sergi de izlenime sunuldu.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, İstanbul’a dair en özgün eserleri veren Hoca Ali Rıza Bey’in, ülkemizin gurur duyduğu ve her zaman duyacağı, gelecek nesillere örnek gösterilecek en önemli ressamlardan biri olduğunu söyledi.  Hoca Ali Rıza Bey’in, İstanbul'a dair en özgün eserlerin sahibi olduğunu belirten Turan, “Yaptığı eserler olağanüstü bir yetenek ve ustalık göstermektedir. Onun eserlerinde mevsimler, iklimler, hatta günler ve saatler vardır. Özellikle İstanbul’un mahallelerini, ahşap evlerini, semt yaşantılarını, sokaklarını, kahvehanelerini, orman ve deniz kıyılarını olağanüstü bir canlılıkla yaşatması beni derinden etkilemiştir" ifadelerini kullandı.

MEKÂN VE MEDENİYET KAVRAMLARI TAZELENİYOR

"Hepimizin, tüm İstanbulluların ve İstanbul'u sevenlerin bu ve benzeri sanatçılarımıza karşı vazifeleri olduğunu düşünüyorum” diyen Turan, Ali Rıza Bey'in doğal ve tarihi güzellikleri resmederek onlara belge niteliği kazandırdığını söyledi. TOKİ öncülüğünde hazırlanan kitapla ilgili konuşan Turan, şunları kaydetti: “Bu iki ciltlik külliyat, Ali Rıza Bey'den geriye kalan eşsiz mirastan bini aşkın eserle vücut bulmuş durumdadır. Bildiğiniz gibi Hoca Ali Rıza Bey'in ardında bıraktığı kroki, desen ve renkli çalışmaları dâhil beş binin üzerinde eseri vardır. Vefatının 88’inci yılında gerçekleşmesine vesile olduğumuz bu eserlerin bir kısmıyla onu rahmetle yad etmenin yanı sıra, mekân ve medeniyet mefhumları arasındaki kusursuz ilişkinin hafızamızda tazelenmesine de vesile olacağına inanıyorum."

“HER AÇIDAN ÜSTÜN BİR ESER”

Etkinlik kapsamında konuşan Hoca Ali Rıza Bey'in torunu Ahmet Cem Ener, hazırlanan kitabın bugüne kadar yapılanlara göre her açıdan üstün bir eser olduğunu söyledi. Kitabı hazırlayan Ömer Faruk Şerifoğlu ise, yazılı sanat tarihinin birçok konuda yetersiz kaldığını dile getirerek, Hoca Ali Rıza Bey hakkında bilinmeyen şeylere hazırladıkları kitapta yer verildiğini aktardı.