Türkiye'nin geleceğine ve güçlü ekonomisine olan güveninin göstergesi olarak “Türkiye İçin Kazanç Vakti” sloganıyla gayrimenkul alanında yeni bir kampanya başlatıldı. 

Türkiye İçin Kazanç Vakti sloganıyla başlatılan kampanyanın detaylarını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kampanyanın stoklarla sınırlı olduğunu ve projelerin satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı. Kampanyada faiz oranı yüzde 0,98'e çekilirken, 31 Ekim'e kadar sürecek indirimlere 100 bin konut dâhil edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle hazırlanan ve sektörün önde gelen kuruluş ve şirketlerinin hayata geçireceği konutta indirim kampanyasıyla vatandaşların daha uygun koşullarda konut sahibi olmalarının yanı sıra yatırımlarının da ekonomiye katkı sağlaması amaçlanıyor. Şimdilik 33 konut projesiyle başlayan kampanyaya pek çok konut projesinin dâhil olması bekleniyor. 

“BUGÜN SEKTÖRÜMÜZÜN FEDAKÂRLIK GÜNÜ”

Gayrimenkul sektörünün Türkiye'nin ekonomik şartlarında üzerine düşeni her zaman yerine getirdiğini ve bu kampanyanın bir fedakârlık kampanyası olduğunu söyleyen Kurum, hem ekonomiye hem de sektöre değer katmak, bunun yanında alıcıların kazanmasını sağlamak adına kampanyanın öneminden bahsetti.

“Bugün sektörümüzün kazanma günü değil, fedakârlık günü” diyen Kurum, “Bunu daha önce vatandaşlarımız dövizlerini bozdurarak gösterdiler. Şu anda ise bakanlığımız ve devletimiz, sektörümüz, sektör temsilcilerimiz bu duruşu net bir şekilde gösteriyor” ifadelerini kullandı.

TOKİ'nin borcunu ödeyene yüzde 24'lük indirim kampanyası başlattığını hatırlatan Kurum, “Bu da yine devletimizin, vatandaşımız için gösterdiği fedakarlığın net bir ifadesidir" dedi. 

KAMPANYANIN AVANTAJLARI 

*Projelerin satış fiyatları üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak.

*Faizin 0,98’e çekildiği kampanyada, alıcılar yüzde 10 peşinat verecek.

* Mağduriyet yaratmamak amacıyla 12’nci ve 24’üncü aylarda yüzde 15'lik ara ödemeler yapılabilecek.

* 120 ay vade yapılacak satın almalarda kalan yüzde 60'lık kısım için yükleniciler, banka ve kefil olmadan kredilendirme yapabilecek.

*Aldığı dairenin borcunu 6 ay veya 1 yıl içerisinde kapatmak isteyen vatandaşlara da avantajlar sağlanacak.

BUGÜNKÜ ŞARTLAR VE FİYATLAR GEÇERLİ

Kampanya kapsamındaki konutlarda fiyat sınırlaması olmadığını ifade eden Kurum, şöyle konuştu: “Kampanya başladı fiyat artıralım, satıldı fiyat artıralım söz konusu değil. Bugünkü şartlar ve fiyatlar neyse yüklenicilerimiz onu gerçekleştirecek. Bunun takibini yapacağız. Fiyat konusunda bir limit yok." Kampanyanın 31 Ekim’e kadar devam edeceğini söyleyen Bakan Kurum, kampanya kapsamında 100 bin konutun yaklaşık yüzde 25’inin satılmasının planlandığını da aktardı.

Projelerin birçoğunun bakanlığın ilgili birimleriyle yapıldığını belirten Kurum, bir proje ya da kampanya söz konusu olduğunda bakanlığın ilgili kuruluşlarının üzerine düşen fedakarlığı yapacağını söyledi.

"EMLAK BANKASI KURULUŞ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR"

Gayrimenkul ve ilgili işlere sektörlere destek olmak amacıyla Emlak Bankası ile hızlı bir kuruluş süreci işlettiklerini kaydeden Kurum, “Bu kuruluş sürecini de çok kısa zamanda tamamlayıp hem vatandaşlarımızın hem de sektörün faydalanacağı bir banka olması yolunda hızlı adımlar atıyoruz. İnşallah yıl sonuna bu süreci tamamlayacağız" açıklamasında bulundu.