Dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM (Uluslararası Gayrimenkul Fuarı), 13-16 Mart tarihleri arasında gayrimenkul alanındaki tüm paydaşları Fransa’nın Cannes şehrinde buluşturuyor.

Türkiye’nin bin 600 metrekare alanda 250 kuruluş ve 700’e yakın katılımcıyla temsil edileceği MIPIM 2018 öncesinde, Türkiye’de şehirlerin bölgesel ve uluslararası bir güç olma yönündeki hedeflerinin konuşulduğu bir basın toplantısı düzenlendi. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ev sahipliğindeki basın toplantısına; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu katıldı.

“BEYOĞLU İÇİN MIPIM, EN DOĞRU ADRES”         

MIPIM’in yatırımcılar ve şehirler için büyük fırsat oluşturduğuna dikkat çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 25 proje ve 25 firma ile MIPIM 2018’e katıldıklarını söyledi. Demircan, Okmeydanı, Sütlüce-Örnektepe, Taksim 360 Kentsel Yenileme, Piyalepaşa İstanbul, Galataport ve Haliçport projeleriyle amaçlananın, Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan ruhu yaşatmak olduğunu belirten Demircan, “MIPIM, Beyoğlu’nun uluslararası alanda anlatılması için en doğru adres” dedi.

“KALKINMA YERELDE BAŞLAR”

MIPIM’de, dünya şehirlerinin yatırımlarını Türkiye’ye çekmek için; Balıkesir, Gaziantep, Hatay, İstanbul ve Beyoğlu’nun tanıtımının gerçekleştirileceği bilgisinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Anadolu’nun zenginliklerden bahsetti. Kalkınmanın yerelde başladığını vurgulayan Şahin, “Kendi gücümüzü, Anadolu’nun gücünü çok iyi görmeliyiz. Bu sektör Anadolu için büyük bir fırsat. Kentleşme, sanayileşme ve kentsel dönüşüm üzerinden yeni bir vizyonla çıkmalıyız” dedi. MIPIM’e İstasyon ve Aydınlar olmak üzere iki büyük kentsel dönüşüm projesiyle katılacaklarını açıklayan Şahin şöyle konuştu: “Mümkün olduğunda şehirlerin rekabet gücünü artıracak büyük yatırımları desteklemeye çalışıyoruz. Gaziantep’in, bölgenin hatta Türkiye’nin kaderini değiştireceğini düşünüyorum.”

MIPIM’DE TÜRKİYE ÇADIRI

100 ülke ile 25 binin üzerinde ziyaretçinin katılacağı fuar, 20 bin metrekarelik bir alanda düzenleniyor. Fuarda 250 kuruluş ve 700’e yakın kişiyle yer alması beklenen Türkiye, bin 600 metrekarelik bir alanda gayrimenkul şirketleri, şehirler ve mimarlarla temsil edilecek.

MIPIM 2018’de 5 bin yatırımcı, 4 bin 500 geliştirici, 5 bin 400 portföy yönetimi, hizmet sektöründen 3 bin 600 şirket, bin 800 mimarlık şirketi ve 500 yerel yönetim yer alacak.