Ak Parti Uşak 6’nci İl Kongresi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tabakhane Deresi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ve kentte yapılan çalışmaları çok beğendiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 6’nci Olağan Kongresi’ne katılmak için geldiği Uşak’ta, TOKİ ve Uşak Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm Projesi’ni inceledi. Projeyi çok başarılı bulan Erdoğan, Uşak’a bugüne kadar 6,5 milyar TL’lik yatırım yapıldığını söyledi ve yeni bir kentsel dönüşüm çalışmasının müjdesini verdi. Erdoğan, Tabakhane Deresi Dönüşüm Projesi yanındaki alanda da çalışmalara başlanması için TOKİ’ye talimat verdiğini belirtti.

KONUT, SAĞLIK VE EĞİTİMDEKİ YENİLİKLER

Uşak’ın her açıdan kalkındığını ve büyüdüğünü belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğitimde bin 186 yeni derslik inşa ettik. Bugün 33 bini aşan öğrencisi, fakülte ve yüksekokullarıyla kente modern bir üniversite kazandırdık. Uşak’ a biri 400 yataklı olmak üzere 5 hastane ve 13 adet birinci basamak sağlık kuruluşuyla toplam 18 sağlık tesisi inşa ettik. Devlet hastanemizi 200 yataklık bir ek bina ile büyütüyoruz.”

TOKİ ile kentte 3 bin 517 konutu tamamladıklarını, 777 konutun ihalesinin ise devam ettiğini aktaran Erdoğan, Tabakhane Deresi’ndeki dönüşümle ilgili şunları söyledi: “TOKİ, oradaki tüm binaları dönüşümle kaldırarak gerek konutları gerekse dükkânlarıyla bambaşka bir şehircilik örneği oluşturdu.”

TABAKHANE’DE 51 KONUT, 923 İŞ YERİ

TOKİ ve Uşak Belediyesi iş birliğiyle gerçekleştirilen kentteki eski tabakhane ve sanayi bölgesindeki kentsel dönüşüm kapsamında çalışması hız kesmeden devam ediyor. 24 derslikli ilkokul, sağlık ocağı ve caminin de yer aldığı dönüşüm projesi kapsamında bin 51 konut ve 923 iş yerinin yapımı tamamlandı. Proje, Türkiye’de ilk kez sanayi tesislerinin yıkılarak yapıldığı kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyor.

Tabakhane Deresi Projesi, Türkiye’de ilk kez sanayi tesislerinin yıkılarak yapıldığı kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyor.

725 MİLYON TL TARIMSAL DESTEK

Uşak’a 725 milyon TL tarımsal destek verdiklerini aktaran Erdoğan, yatırım ve desteklerle Uşak’ın yıldızının parladığını ifade etti. Uşak Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kullanma suyu problemi için Kocadere ve Uzundere barajlarıyla iletim hatlarının inşasının devam ettiğini paylaşan Erdoğan, “39 sulama tesisini bitirdik ve 94 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Son 15 yılda 17 baraj ve 12 gölet inşa ederek Uşak’ın kalkınmasına önemli katkılar sağladık” dedi.

206 KİLOMETRELİK DEMİRYOLU YENİLEMESİ

Kente 206 kilometrelik demiryolu yenilemesi ve lojistik merkez yaptıklarını ifade eden Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-Uşak-İzmir Yüksek Hızlı Tren Projesi’yle Uşak’ı İstanbul, Ankara ve Sivas’a bağlayacaklarını söyledi. Kente yüksek hızlı tren garı da inşa ettiklerini ekleyen Erdoğan, “Ankara-Afyonkarahisar-Uşak yüksek hızlı tren hattını 2019’da, Uşak-Manisa-İzmir hattını ise 2020’de hizmete açacağız” dedi.