Cumhurbaskani Erdogan, cuma namazini Üsküdar'da yapimi tamamlanan Marmara Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Camii'nde kildi. Cumhurbaskani Erdogan'in gelisi nedeniyle cami ve çevresinde yogun güvenlik önlemi alindi.

Ibadete açilan camide kildigi cuma namazinin ardindan açiklamalarda bulunan Erdogan, “Bugün gerçekten Muharrem'in 10'uncu gününde, Asure Günü'nde sizlerle birlikte olmanin mutlulugunu yasiyoruz. Çok çok farkli bir mimarinin ortaya konmasi suretiyle Marmara Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi farkli bir zenginlige kavustu. Hayir sahibi kardesimize çok tesekkür ediyorum. Bu vesileyle bundan sonraki süreçte de bu projenin içindeki etkinlik alanlarinin çok farkli olusu, çok fazla olusu Ilahiyat Fakültesi'ndeki ögrencilerimiz için çok daha farkli onurun yasanmasina vesile olacaktir” dedi.

Tasarimiyla dikkat çeken camii

Toplam 2 bin 385 metrekarelik ibadet alaninda ayni anda 4 bin 300 kisi namaz kilabilecek, 134 kisi ayni anda abdest alabilecek. Cami 4 katli olarak insa edildi.

Insasi 3 yilda tamamlanan camide 500 ton çelik kullanildi. Tasarimdaki dikkat çeken özelliklerden biri, serefesiz tasarlanan çifte minare. 4 katli tasarlanan cami, yaklasik 5 bin kisi kapasitesinde olacak. Eski Marmara Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Camii, depreme dayanikli olmadigi gerekçesiyle Mayis 2012’de yikildi. Yikimin ardindan hazirlanan yeni cami projesi hayata geçirilmeye baslandi.

Tokyo, Berlin, Melbourne’deki camilerin yani sira Atasehir’deki Mimar Sinan Camii’nin de mimari Hilmi Senalp’in tasarladigi camide, Osmanli ve Selçuklu mimarisi çagdas bir yorumla bir araya getirildi.

Eskisinden farkli olarak modern görünümlü bir mimarinin uygulandigi cami insaati, yükselmeye basladikça görenlerin ilgisini çekti. Eskisiyle ayni 6 bin 733 metrekare alan üzerine insa edilen yeni camide kapasite 2 kat artirildi.