Üsküdar'da kentsel dönüsümün baslamasina iliskin imar plani degisikligi teklifi, Istanbul Büyüksehir Belediye Meclisi'nde oy çokluguyla kabul edildi.

Büyüksehir Belediye Meclisi'nin mayis ayi toplantisinin dördüncü birlesimi Saraçhane'deki belediye binasinda gerçeklestirildi.

Meclis'te, Üsküdar-Mehmet Akif Ersoy Mahallesi'nde kentsel dönüsüm yapilmasina iliskin 1/5000 ölçekli Nazim Imar Plani tadilati teklifi oylamaya sunuldu. Teklifi içeren komisyon raporunun oylanmasi sirasinda tartisma yasandi. CHP Grubu, rapora "ret" oyu verecegini açikladi.
      
Imar Komisyonu Baskan Vekili Timur Soysal, raporun teknik boyutuyla ilgili bilgi verdi. Kanunda ticaret konut alanlariyla ilgili yapilmis herhangi bir kisitlama olmadigini belirten Soysal, söyle konustu:
      
"Ticaret arti konut plani var. Istanbul Büyüksehir Belediyesi tarafindan kabul edilmis ve onaylanmis plan. Geçen ay kabul ettigimiz dosya da mevzuat açisindan bir sorun tasimiyor. Geçen ay konustugumuz raporda ise dönüsüm olacak yerdeki insanlar depo alanina tasinacak. Daha sonra eski yerlerine geçecekler. Depo alanina mümkün oldugu kadar fazla konut üretilsin istedik. Çünkü dönüsüm çalismalari yürürken insanlarin geçici ikamet edecegi alanlar hazir olsun istiyoruz. Üsküdar Belediyesi ile TOKI'nin imzalayacagi protokolle konutlar hak sahibine verilecek."dedi.
      
Konusmalarin ardindan yapilan oylamada rapor, CHP'li meclis üyelerinin "ret" oyuna ragmen AK Partili üyelerin "evet" oyuyla kabul edildi.

Baskan Türkmen ‘Üsküdar’in estetigini bozmayacagiz’

Üsküdar Belediye Baskani Hilmi Türkmen, bu kararin Üsküdar için hayati önem tasidigini söyledi. Türkmen, sunlari kaydetti:

"Üsküdar'da kentsel dönüsümün ilk kazmasi bu kararla vurulmus oldu. Insallah yakinda TOKI ile yapacagimiz protokolle yerinde dönüsüm mantigiyla ilerleyecegiz. Su anda orada vatandaslarimiz bulunmakta. Vatandaslarimizi magdur etmeden, onlari hak sahibi yapacak sekilde dönüsümü baslatiyoruz. Su andaki kaçak projeleri yikip, yerine Üsküdar estetigini bozmayacak ve koruyacak sekilde güzel binalar insa edecegiz. Bizim uygulamamiz sadece Üsküdar'da degil, Istanbul'da önemli ve örnek bir uygulama olacak. Toplam alanimiz 45 dönüm ve mülkiyetin tamami kamu mülkiyetindedir. Yogunlugu artirmadan Bogaz'daki estetigi daha da güzellestirecek örnek bir proje olacak. Hayirli olsun" dedi.