Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Van ziyaretinde kentte yapılan çalışmalar ve yatırımlarla terörün ve depremin izlerinin silindiğini söyledi.

Van ziyaretinde Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu'nu ziyaret eden ve sonrasında kaymakamlar ve belediye başkanlarıyla bir araya gelen Murat Kurum, Van'ın depremden ve terörden büyük acılar çektiğini ama bugün ne depremin ne de terörün kentte izinin kaldığını söyleyerek, görevlendirme yapılan belediyeler eliyle Van'a ve ilçelerine önemli hizmetlerin gerçekleştirildiğini aktardı.

VAN’A TOKİ VASITASIYLA 3 MİLYAR 700 MİLYON TL YATIRIM

Kente bugüne kadar TOKİ vasıtasıyla yaklaşık 3 milyar 700 milyon TL’lik yatırım yapıldığına işaret eden Kurum, parkları, yeşil alanları, camileri ve sosyal donatılarıyla 30 bin konutun 120 bin vatandaşın hizmetine sunulduğunu söyleyerek, Van'ın âdeta yeniden inşa edildiğini kaydetti.  

Erciş'te 149 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmasının sürdüğünü, TOKİ’nin 4 hektarlık alanda iş yerlerinin imalatını tamamlama aşamasına getirdiğini belirten Murat Kurum, projenin yıl sonuna kadar tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunulacağını dile getirdi. “34 hektarlık alanda da yıl sonuna kadar imar planlarını netleştirerek vatandaşların tapusunun üzerindeki şerhleri kaldırıp dönüşümün önünü açacağız” diyen Kurum, vatandaşların, belediye valilik iş birliğinde kendi dönüşümlerini yapabileceklerini söyledi.

ALTYAPI VE SU HİZMETLERİNE 500 MİLYONLUK HARCAMA

6 bin hektarlık alanı içeren Van çevre yolunun üç etap hâlinde yapılacağını da sözlerine ekleyen Kurum, yıl sonu kadar tüm uygulamaların biteceğini ve Karayolları Genel Müdürlüğünce ihale edilen çevre yolu imalatının önünün açılacağını ifade etti. Kurum, İlbank Genel Müdürlüğü eliyle kentteki tüm altyapı, su ve kanalizasyon hizmetlerine 500 milyon TL’ye yakın harcama yapıldığından da bahsederek 400 milyon TL’lik yatırımın devam ettiğini anlattı.

Van Gölü çevresindeki tüm yerleşim yerlerinin 2023'e kadar arıtma tesisine kavuşması için İller Bankasına gerekli talimatı verdiklerini belirten Kurum, mavi bayraklı plaj sayısını artırmayı ve bir damla atık suyu göle akıtmayacak şekilde tesisleri inşa etmeyi hedeflediklerini vurguladı.

VAN MİLLET BAHÇESİ PROJESİ

Kent meydanı projesini yerinde inceleyen Kurum, Van’a bugüne kadar yapılan, devam eden ve yapılması planlanan yatırımlarla ilgili şunları söyledi:

"Van'da millet bahçesi ihtiyacının olduğu iletildi. Van, millet bahçesine bir an önce kavuşsun diye 18 dönümlük kent merkezinde kullanılan alanı halkın kullanımına açacağız. Akköprü Mahallesi'nde 100 bin metrekarelik alanda valiliğimiz ile Bakanlığımız bir proje gerçekleştirecek ve projeyi yıl sonuna kadar tamamlayarak kentin, güzel bir millet bahçesi kazanması konusunda imalatlara başlayacağız. Proje, etaplar hâlinde 1 milyon metrekare olacak, 100 bin metrekaresine bu yıl başlayacağız. Millet bahçesi projesi, içinde teleferiklerin, yürüyüş ve bisiklet yollarının olduğu bir proje olarak tamamlanacak." 

“İSRAF GÖRDÜĞÜMÜZ İŞLERLE İLGİLİ TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ”

Yeni sistemle 100 günlük eylem planlarını yaptıklarına, 200 günlük eylem planlarını ise hazırladıklarına dikkat çeken Kurum, “Burada gerekli olan her işi yapmaya çalışıyoruz. Bu işlerle alakalı bir tasarruf söz konusu değil. Gereksiz, israf gördüğümüz işlerle ilgili tasarruf sağlayacağız" dedi. İmar affıyla ilgili de açıklama yapan Kurum, belirlenen sürenin 31 Ekim'de tamamlanacağını, süreyi uzatmak düşüncesinde olmadıklarını, 31 Ekim'de konuyla ilgili tekrar bir değerlendirmede bulunacaklarını söyledi.