Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın Samsun’un Vezirköprü ilçesi Nalbantlı Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ve gelişim kapsamında inşa ettiği projedeki 240 konutun hak sahipleri kurayla belirlendi.

TOKİ’nin Samsun Vezirköprü’deki Nalbantlı Mahallesi’nde 108’ini 2+1, 132’sini 3+1 planında inşa ettiği 240 konutun hak sahiplerinin belirlendiği kura töreni 28 Aralık’ta gerçekleştirildi. 504 konutun yer aldığı projede ayrıca 16 dükkân, 5 ticaret merkezi ve iki de sosyal tesis bulunuyor.

YERİNDE DÖNÜŞÜM

Nalbantlı Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen projeyle çarpık yapılaşmanın olduğu, yeterli sosyal donatının bulunmadığı alanda yerinde dönüşüm esas alınarak hak sahipleri için sağlıklı ve nitelikli bir yaşam alanının oluşturulması hedeflendi. 

Geleneksel mimarinin modernize edildiği, mahalle konseptinin hakim olduğu dönüşüm projesiyle konut sakinlerine nitelikli sosyal çevre imkânı sunulurken, kente değer katan düzenlemelerle yeni bir yaşam merkezi oluşturuluyor.

TOKİ, kentsel tasarımı yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışla şekillendirdiği projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.