Yedikule Bostanlarını tarım konseptli Tarım Park olarak yaşatmayı hedefleyen projeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi onay verdi.

Fatih Hacı Evhaddin Mahallesi’nde yer alan "Yedikule Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme ve Peyzaj Avan Projesine ilişkin 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Uygulama İmar Planı”, İBB Meclisi tarafından ele alındı. İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kararıyla uygun bulunan Yedikule-Belgradkapı Arası Çevre Düzenleme ve Peyzaj Avan Projesi, İBB Meclisi'nde oy çokluğuyla kabul edildi.

21.632 METREKARELİK ALAN KENT BAHÇESİ OLACAK

Proje, tarihi İstanbul Yedikule Karasurları'nın Yedikule tarafındaki kenarında bulunan yaklaşık 75.230 metrekarelik alanın yüzde 28'inde uygulanacak. Ayrıca, 21.632 metrekarelik alan bostan (kent bahçesi) olarak korunurken; vakfa ait 8.800 metrekare ile şahsa ait 1.600 metrekarelik bölüm projeden çıkarılacak.

Osmanlı Saray Bostanları olarak da bilinen Yedikule Bostanları, projeyle kentsel ekosistemin bir parçası olarak korunurken, Kentsel Tarım Parkı konsepti ile yeniden hayat bulacak.

KENTSEL TARIM PARKI

Projede Kentsel Tarım Parkı olarak tasarlanacak alanda, kafe, sera ve atölyeler, pazar, ateşsiz piknik alanları, dinlenme alanları, farklı yaş grupları ve engelli çocuklar için oyun yerleri, basketbol antrenman alanları, bisiklet yolu, hasat lokantası, şifalı ve çiçekli bitkiler gibi bölümler yer alacak.

Engelli kullanıcılar için pazar alanı meydanındaki tarım atölyesinde, yükseltilmiş bahçelerde bostan üretimi imkânı sağlanırken; seralarda, sebze üretim, arıcılık, kompost, bahçe yapıları, geri dönüşüm ve ahşap ürün atölyelerinin tasarlandığı bostan ve üretim faaliyetleri için de pazar yeri ve festival alanı bulunacak.

Güneş panelleriyle kendi elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlanan proje kapsamında ayrıca, kütüphane ve derslikler, tohum bankası, çiftçilere yönelik eğitim, seminer ve toplantı alanları ile bostanlarla ilgili yayın ve tanıtıcı ürünlerin satışı için bir mekân da ayrılacak.